Jakie badania mogę zrobić e celu dalszej diagnostyki?

Dzień dobry, od ponad 3 lat choruje na anemię z niedoboru żelaza. Brałam już chyba każde możliwe żelazo w tabletkach zarówno na receptę jak i te bez recepty, oczywiście pamiętałam by przyjmować je z witaminą C, ponad to brałam żelazo do picia, do rozgryzania i ssania. Oprócz tego mam dietę bogatą w żelazo. Mimo tego moje wyniki nadal się nie poprawiają. Po tabletkach albo bardzo źle się czuję albo nie przynoszą efektów. Na ten moment prawidłowy zakres żelaza to 50,0-170,0 - moje wyniki wynoszą 28. Norma ferrytyny to 4,63-204,00 - moj wynik to 1,78. Poza tym mam niskie - hemoglobina, MCV, MCH, MCHC, eozynofile. Za to dość wysoki jest poziom RDW-CV. Oprócz wyników jest złe samopoczucie, częste zawroty głowy, niemożność złapania oddechu, to są przykłady dolegliwości. Proszę mi podpowiedzieć jakie badania w celu dalszej diagnostyki mogę wykonać? Co mogą sugerować moje wyniki? Dodam, że mój lekarz rozkłada ręce. Ciągle każe wykonywać te same badania krwi i przepisuje na zmianę to samo żelazo. Pozdrawiam serdecznie i proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

podawanie preparatów żelaza w sytuacji, gdy nie dają żadnego rezultatu, nie ma prawdopodobnie sensu. Warto skonsultować się z hematologiem, a także być może gastroenterologiem, ponieważ niewykluczone, że Pani problemem są zaburzenia wchłaniania. Może na to wskazywać także podwyższony wynik RDW-CV. Szerzej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/rdw-morfologia-co-to-za-wskaznik-normy-nieprawidlowosci.

Może Pani zacząć od testu obciążenia żelazem, który wskaże czy żelazo, które Pani zażywa jest w jakimś stopniu wchłaniane przez organizm. Jeżeli nie – trzeba odnaleźć przyczynę takiego stanu, a suplementację wdrożyć po wyeliminowaniu tego problemu.

Znaczny niedobór żelaza i upośledzenie jego wchłaniania występuje przy chorobach układu pokarmowego, w tym celiakii, chorobach zapalnych jelit, ale też przy guzach i nowotworach. W tym celu konieczne jest wykonanie badań – z krwi, oraz, o czym ewentualnie zadecyduje gastrolog, gastroskopii. O chorobach jelit może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-jelit.

Może Pani także wykonać badania kału na krew utajoną (wskaże, czy nie dochodzi do krwawień w obrębie układu pokarmowego) oraz posiew w kierunku pasożytów. Pasożyty mogą być przyczyną anemii z niedoboru żelaza oraz słabej wchłanialności tego pierwiastka.

Zachęcam do lektury także tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-kalu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.