Co robić w przypadku złych wyników?

Choruje na Wzjg z powodu anemi biorę preparaty żelaza jednak wyników nie mam w normie. W zeszłym roku dostałam zawroty głowy mdłości i wymioty po braniu Freoplexu 2 ampułki dziennie moja waga to 48 kg od tego czasu moj organizm nie toleruje żadnego żelaza bo wracają wymioty i zawroty jak po zatruciu alkoholem mam anemie i brak żelaza co mam robić

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety anemia to jedno z najczęstszych powikłań w chorobach zapalnych jelit, w tym WZJG.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-a-choroby-przewodu-pokarmowego.

Również dolegliwości ze strony układu pokarmowego spowodowane zażywaniem leków zawierających żelazo nie należą do najrzadszych. Zazwyczaj jednak uporczywe objawy w postaci mdłości, wymiotów, zaparć czy biegunek ustępują po kilku dniach stosowania leku. W przeciwnym wypadku lekarz zmienia preparat na inny – lepiej tolerowany przez pacjenta. Niestety nie wspomina Pani, jakie leki dotychczas stosowała Pani poza wspomnianym Feroplexem – a leków i suplementów diety zawierających żelazo jest na rynku naprawdę wiele.

Proszę pamiętać, że leczenie anemii jest żmudne i niestety w chorobach zapalnych jelit może być nieskuteczne lub mało skuteczne z powodu krwawień z przewodu pokarmowego. Nie należy jednak lekceważyć dolegliwości – w przypadku trudnej w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza może być konieczne zastosowanie wlewów dożylnych lub przetoczenie krwi. O leczeniu stosownym do wyników badań krwi decyduje hematolog, proszę się niezwłocznie z nim skonsultować.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-i-leczenie-anemii-z-niedoboru-zelaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.