Jakie badania warto jeszcze zrobić przed tą wizytą?

Dzień dobry, staramy się z mężem o dziecko co prawda dopiero 3 miesiące, jednak chciałam wcześniej niż zalecane sprawdzić czy z moimi hormonami wszystko ok. Póki co zbadałam TSH - 2,85 oraz prolaktynę - 54,9. Chcę udać się do endokrynologa (czy lepiej do swojego ginekologa?) natomiast chciałabym się dobrze przygotować. Proszę o podpowiedź jakie badania warto jeszcze zrobić przed tą wizytą?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania hormonów, aby sprawdzić stan funkcjonowania organizmu przed ewentualnym zajściem w ciąże. Istotnym jest, aby przygotować organizm do tak dużych zmian, które zachodzą podczas trwania ciąży.

Analizując dotychczasowe wyniki badań, można by stwierdzić, że poziom TSH, pomimo wystąpienia w granicach normy referencyjnej, powinien być niższy dla kobiet planujących ciążę. Najbardziej optymalny zakres tego hormonu to: 1- 1.5. Natomiast w przypadku prolaktyny, również można by stwierdzić, że poziom mógł okazać się za wysoki.

Zalecamy Pani konsultację z lekarzem endokrynologiem, który po analizie wykonanych badań zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz ewentualnym leczeniu, aby obniżyć poziom hormonu tarczycy. Warto by również skonsultować się z lekarzem ginekologiem, aby mógł przeprowadzić właściwe badania.

Z proponowanych badań diagnostycznych wykonywanych przed planowaniem ciąży, można by przeprowadzić USG ginekologiczne, cytologię, a także określenie poziomu prób wątrobowych, ferrytyny, żelaza oraz progesteronu w surowicy krwi. Istotnym również byłoby wykonanie poziomu przeciwciał na pewne choroby zakaźne, jak: WZW B i C, a także różyczki, toksoplazmozy i ospy wietrznej.

Życzymy Pani dobrego samopoczucia!

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna

https://zdrowie.parenting.pl/tsh-w-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-przed-ciaza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.