Jakie kroki powinnam podjąć w związku z bólem kręgosłupa?

Od około dwóch miesięcy odczuwam ból odcinka lędźwiowego, promieniujący do obu kolan i do połowy łydek. Ból nie jest stały, pojawia się o różnych porach i w różnych sytuacjach. Byłam u fizjoterapeuty - nie znalazł odchyleń od normy. Byłam u internisty - otrzymałam skierowanie na RTG odcinka lędźwiowego, również niczego nie wykazało. Jakie kroki powinnam podjąć dalej? Do jakiego specjalisty się udać? Mam w rodzinie skłonności do zakrzepów i żylaków, ale to raczej nie ma związku z odcinkiem lędźwiowym... chociaż czuję, że łydki mam opuchnięte i czasami pulsujące.
KOBIETA, 30 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w Pani sytuacji warto kontynuować diagnostykę.

Zalecamy skonsultowanie wyników z neurologiem lub ortopedą. Mogą oni zalecić badanie rezonansem magnetycznym odcinka lędźwiowego, które wykaże więcej szczegółów niż RTG.

Jeśli ma Pani obawy dotyczące żylaków lub zakrzepów, warto skonsultować się z lekarzem specjalizującym się w zaburzeniach naczyniowych, takim jak angiolog lub flebolog. Badanie ultrasonograficzne i badanie D-dimer mogą pomóc w ocenie stanu naczyń krwionośnych i wykluczą przyczynę dolegliwości bólowych.

Warto także udać się do ginekologa, który przebada Panią pod kątem stanu zapalnego w układzie rozrodczym (czasami ból może promieniować do dolnego odcinka pleców).

W międzyczasie lekarz może zalecić leki przeciwbólowe lub leki przeciwzapalne w celu złagodzenia bólu.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/bole-kregoslupa-w-odcinku-ledzwiowym

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.