Jakie mogą być konsekwencje nadmiernego spożywania cukru?

Od małego uwielbiałam słodycze, w domu były problemy i mama pocieszała mnie ciasteczkami. W gimnazjum bardzo przytyłam ( ok. 17kg ), jadłam po kryjomu i w dużych ilościach, zreszta nadal tak jest. Teraz idę na studia, w ostatnim czasie schudłam ok. 8-10kg, jednak mimo utraty wagi nadal nie umiem się opanować i jem bardzo dużo niezdrowych słodkich rzeczy każdego dnia. Jestem uzależniona od cukru i nie umiem z tym skończyć. Martwie się o konsekwencje takiego jedzenia w przyszłości. Co zrobić?

Nadmierna konsumpcja cukru może przyczynić się do wystąpienia wielu schorzeń dietozależnych - np. insulinooporności, cukrzycy typu 2, zaburzenia lipidowe. Dodatkowo przyczynia się do nadmiernej masy ciała, wzrostu ilości tkanki tłuszczowej, tłuszczu wisceralnego co może przyczynić się do rozwoju miażdzycy, nadciśnienia tętniczego oraz wielu innych schorzeń.
Słodycze powinny być spożywane okazjonalnie. Jeśli odczuwa Pani dużą chęć na ich spożywanie to może być to powiązane z nieprawidłowym, zbyt ubogim żywieniem..
Zapraszam na indywidualną konsultację online.

Pozdrawiam
Dietetyk mgr Marianna Hall
Centrum Dietetyki Nutrado (www.nutrado.pl)

Proponuję słodycze zamienić na warzywa i owoce, przy czym warzywa w większości. Dostarczą one błonnika, który daje poczucie sytości na dłużej. Jeśli nie miała Pani do tej pory nawyku jedzenia warzyw i owoców, należy je wprowadzać powoli i dokładnie przeżuwać, aby nie doszło do zaparć lub bólów brzucha. Wprowadzenie regularnych posiłków, błonnika z warzyw i owoców oraz minimum 2 litry wody dziennie powinno pomóc stopniowo zwalczyć chęć na słodycze. A jeśli chodzi o konsekwencje nadmiernego spożycia cukru i słodyczy, to jest to szereg chorób i objawów, między innymi nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, refluks, dna moczanowa, problemy skórne, bóle głowy, choroby neurodegeneracyjne. Warto zatem zawczasu zadbać o zdrowie i uregulować sposób żywienia i styl życia.