Jakie mogą być przyczyny mojej bezsenności?

Od wielu lat cierpię bezsenność. Ciągle czuję się się zmęczony, osłabiony, brakuje mi energii. Mam duże problemy z pamięcią i koncentracją. Przez ok. dwa lata brałem leki przeciwdepresyjne. Niestety bezskutecznie (nie licząc skutków ubocznych). Nadal biorę Trittico co trochę pomaga ale wciąż wybudzam się przedwcześnie. Poza tym męczą mnie przewlekłe infekcje jamy ustnej i gardła m.in. bóle dziąseł i afty. W badaniach krwi wyszło podwyższone TSH (FT 4 w normie). Biorę Euthyrox 25 codziennie i dwa razy w tygodniu Letrox 50. Obecnie poziom TSH jest w normie. Mimo to wyżej wymienione objawy nie ustępują. Proszę o diagnozę, jaka jest przyczyna, czy powinienem wykonać dodatkowe badania tarczycy np. USG?

Witam Pana,
Bezsenność ma najczęściej podłoże psychologiczne.
Do najczęstszych przyczyn bezsenności należą stres,
zaburzenia nerwicowe, stany lękowe, depresja
Zmęczenie i pozostałe objawy mogą być skutkiem
ubocznym leku, skutkiem niedoboru snu lub jednym
z objawów choroby podstawowej.
Jeżeli chodzi o leczenie bezsenności, to nie można jej wyleczyć
samymi środkami farmakologicznymi.
Zapewne wie Pan o tym, że leki nasenne nie leczą bezsenności,
a jedynie pomagają zasnąć.
Jednakże tylko wtedy, gdy się je zażyje.
Poza tym, jeżeli leki nasenne przyjmowane są powyżej
4-6 tygodni, następuje przyzwyczajenie i rozwija się zjawisko
tolerancji – zachodzi konieczność przyjmowania coraz większych
dawek leku aby zasnąć.
Jednocześnie organizm traci umiejętność spontanicznego
zasypiania bez leku.
Może też dojść do tego, że szyszynka zacznie coraz mniej
wytwarzać melatoniny w sposób naturalny.
Farmakologia jest leczeniem objawowym - leki nie leczą też depresji
ani zaburzeń nerwicowych i nie rozwiązują problemu, jedynie tłumią objawy.
Aby wyleczyć bezsenność i towarzyszące jej zaburzenia,
należy poznać dokładnie naturę Pana problemu,
dotrzeć do jego źródeł i na tej podstawie opracować
właściwą metodę terapii.
Zachęcam Pana do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu odzyskać równowagę
wewnętrzną, wypracować umiejętności radzenia sobie
ze stresem, z emocjami i uporać się z bezsennością,
dzięki czemu odzyska Pan spokój i radość życia.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl