Jakie można wykonać badania w kierunku zakrzepicy?

Jestem 6 tygodni po cesarskim cięciu. Zauważyłam tak jakby mnie żyły bolały w nogach od kilku dni . Dzisiaj łydki i udo. Jakie badania wykonać w kierunku zakrzepicy? Ewentualnie co robić, żeby jej nie dostać? W ciąży miałam nadciśnienie,niedoczynność tarczycy, stan przedrzucawkowy i zagrażającą już rzucawkę. Dużo przytyłam bo ok 30 kg .Ważyłam na samym końcu ponad 100 kg spadło do 85 .

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bardzo dobrze, że jest Pani czujna i obserwuje swoje ciało. Jako, że jest Pani obecnie po cesarskim cięciu, to faktycznie ryzyko zakrzepicy wydaje się być nieco wyższe ze względu na to, że każda operacja niesie za sobą pewne ryzyko rozwoju tej choroby. Z Pani relacji wynika, że w ciąży doszło do wzrostu wagi, pojawiła się niedoczynność tarczycy, nadciśnienie oraz stan przedrzucawkowy. Wszystkie te jednostki chorobowe również nie są obojętne dla rozwoju zakrzepicy. Obecnie pojawiły się u Pani bóle nóg i uda. W tej sytuacji zatem warto byłoby rozważyć konsultację z naczyniowcem oraz wykonanie badań diagnostycznych. Jako, że ma Pani objawy bólowe to konieczne będzie zapewne wykonanie USG Doppler kończyn dolnych. Jeśli są u Pani jakieś zakrzepowe zmiany w kończynach, to będą one widoczne w obrazie tego USG. Dodatkowo trzeba wykonać kontrolę podstawowych badań krwi (morfologię z rozmazem, OB, CRP). Można ten panel badań poszerzyć o wykonanie poziomu hormonów tarczycy, cholesterolu i glukozy we krwi. Wskaźnikiem, który może także wskazywać na wysokie ryzyko zakrzepicy jest poziom d-dimerów we krwi. D-dimery to cząstki, które pojawiają się we krwi na skutek rozpadu skrzepów. Ich podwyższony poziom może potwierdzać zakrzepiczą etiologię dolegliwości o których Pani wspomina. Zachęcamy zatem do kontaktu z lekarzem i poddania się badaniom diagnostycznym. Serdecznie pozdrawiamy.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zakrzepica-objawy-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zakrzepowe-zapalenie-zyl

https://portal.abczdrowie.pl/d-dimery

https://portal.abczdrowie.pl/ciaza-tydzien-po-tygodniu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu

uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.