Jakie przygotować posiłki dla osoby cierpiącej na problemy z przełykaniem?

Powoli zbliża się Wielkanoc... W tym roku u mnie urządzamy śniadanie oraz obiad w tym dniu. Przyjedzie do mnie babcia, która ma trudności z przełykaniem i generalnie nie wiem, co mogę zrobić, by ona również mogła skosztować dań w tym dniu... Proszę o pomoc.

Lek. Katarzyna Szymczak

Sądzę że może pani przygotować normalne, tradycyjne potrawy, a dla babci zrobi albo bardziej miękkie, rozdrobnione albo nawet zblendowane.
Pozdrawiam

Wszystko zależy od rodzaju i stopnia nasilenia tych zaburzeń. Bez względu na to należy skonsultować te zaburzenia z lekarzem laryngologiem i podjąć leczenie choćby rehabilitacje i dobrać bezpieczną konsystencję diety. Jeśli Pani Babcia zachłystuje się podczas picia wody, herbaty, wówczas należy zagęszczać płyny np. specjalnym zagęszczaczem dostępnym w aptece do konsystencji nektaru lub płynnego miodu - wymaga to jednak weryfikacji w badaniach szczegółowych. W odniesieniu do jedzenia, produkty powinny być o spójnej jednolitej konsystencji jak kremy, gładkie puree - bez skórki, pestek, ziaren, małych kulek np. groszek, kukurydza. Sypkie kasze czy ryż też zwiększają ryzyko zachłyśnięcia. Porcje powinny być małe, Pani Babcia zawsze powinna jeść powoli i ze skupieniem w pozycji siedzącej.