Jakie są skuteczne sposoby leczenia bezsenności?

Witam. Od pewnego czasu męczą mnie koszmary senne, bezsenność, czasem budzę się już o 5 i nie mogę zasnąć ponownie. Później chodzę jak zombie! Dodam, że cierpię na zaburzenia lękowe i nerwicę. Czytałam, że takie rzeczy mogą się zdarzyć, ale chciałabym się dowiedzieć w jaki sposób mogę sobie z nimi radzić. Biorę tabletki na noc które "niby" są na bezsenność i koszmary, ale w zasadzie nic nie pomagają. Chciałabym normalnie zasnąć, przespać całą noc i rano się obudzić wypoczęta. Szczerze tęsknię za tym niesamowicie.. Może jakieś wieczorne rytuały, proszę o pomoc. Z góry dziękuję!

Mgr Anna Byczko Psychologia

Dzień dobry,

Funkcjonowanie na ciągłym niedospaniu jest rzeczywiście bardzo uciążliwe.

Wieczornym rytuałem, który mogłaby Pani praktykować jest np. tzw. trening autogenny Schultza. Jest to sprawdzony sposób m.in. na dolegliwości związane z zaburzeniami lękowymi. Polega on na wywołaniu poprzez autosugestię doznań podobnych do stanu wewnętrznej medytacji.

Można go włączyć przed zaśnięciem np. w słuchawkach.

https://youtu.be/DAxYabx1ELQ

Istnieje również inna technika, która kładzie nacisk na rozluźnianie napięcia mięśniowego znana jako Trening Jacobsona, czyli progresywna relaksacja mięśni. Jest to zestaw ćwiczeń relaksujących mięśnie, który wpływa na poprawę stanu psychicznego dzięki pracy nad rozluźnieniem napiętego ciała. Stan fizycznego rozluźnienia wspomaga relaks emocjonalny i wpływa pozytywnie na samopoczucie.

https://youtu.be/DWxBQOz5FzM

Efekty stosowania obu treningów mogą być długofalowe.

Zachęcam Panią również do konsultacji z psychoterapeutą, z którym będzie mogła Pani głębiej przeanalizować sytuację i nauczyć się radzić sobie z problemem.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego

Witam Panią,

Zaburzenia snu, w tym bezsenność i koszmary senne najczęściej

mają podłoże psychologiczne.

Do najczęstszych przyczyn bezsenności należą stres,

przeżywane emocje, przykre doświadczenia z przeszłości,

depresja , zaburzenia nerwicowe, lękowe i wiele innych.

Zaburzenia snu często występują razem z zaburzeniami nerwicowymi.

Powinna Pani jednak wiedzieć, że leczenie farmakologiczne

nie leczy zaburzeń lękowych ani bezsenności i nie rozwiązuje

żadnych problemów, jedynie tłumi objawy.

Zapewne wie Pani też o tym, że leki nasenne nie leczą bezsenności,

a jedynie pomagają zasnąć.

Jednakże tylko wtedy, gdy się je zażyje.

Poza tym, jeżeli leki nasenne przyjmowane są

powyżej 4-6 tygodni, następuje przyzwyczajenie

i rozwija się zjawisko tolerancji – zachodzi konieczność

przyjmowania coraz większych dawek leku aby zasnąć.

Jednocześnie organizm traci umiejętność

spontanicznego zasypiania bez leku.

Może też dojść do tego, że szyszynka zacznie coraz mniej

wytwarzać melatoniny w sposób naturalny.

Aby wyleczyć zaburzenia nerwicowe, bezsenność i towarzyszące

im zaburzenia, należy poznać dokładnie naturę Pani problemu,

dotrzeć do jego źródeł i na tej podstawie opracować właściwą

metodę terapii.

Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.

Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami

jak i przyczynami zaburzeń nerwicowych i bezsenności

oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu odzyska Pani spokój

i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/

Witam

Wygląda na to, że same tabletki to za mało w Pani przypadku. Przypuszczam, że przeżywa Pani ogrom stresu, o którym nie ma Pani możliwości z kimś zaufanym porozmawiać, aby nabrać dystansu do niego.

Zapraszam na sesje na Skype :)

Polecam długie spacery w parku, bo przyroda ma działanie bardzo kojące.

Pozdrawiam serdecznie

www.facebook.com/psychoterapiawewroclawiu