Jakie są zalecenia po zabiegu usunięcia guza trzustki?

Dzień dobry. 14 stycznia tego roku miałam zabieg operacyjny przez cięcie podczas którego miałam usunięte dwa guzy torbielowate wychodzące z haczyka trzustki. Guzy usunięto w całości wraz z fragmentem miąższu trzustki - haczykiem. Szwy wgłębiające na miąższ trzustki. Usunięto również powiększony węzeł z okolicy tętnicy wątrobowej. Założono szew warstwowy rany (30 cm). 31 stycznia zdjęto mi szwy, rana goi się ładnie. Chirurg powiedział, żebym dla mojego komfortu zakładała opatrunek włókninowy z wkładem chłonnym samoprzylepnym jałowy. Chciałabym się dowiedzieć jak długo powinnam jeszcze zaklejać szew, i czy powinnam go czymś smarować żeby blizna szybciej zginęła. Po zabiegu miałam znacznie powiększony brzuch (wyglądałam jak bym była w zaawansowanej ciąży) dzisiaj brzuch niby jest mniejszy ale nadal jest powiększony tak na ok 4 m-c ciąży, przed zabiegiem byłam płaska jak decha. Chciałabym się dowiedzieć co jest powodem, że brzuch jest nadal powiększony - spuchnięty, czy to jest prawidłowy-normalny stan po takiej operacji a jeżeli tak to kiedy wszystko może wrócić do normy czy mogę coś zrobić by to przyspieszyć. Chciałabym się również dowiedzieć czy po prawie 2 miesiącach po zabiegu mogę wrócić do pracy (praca umysłowa siedząca)

Blizna gdy już są usunięte szwy, nic się nie sączy z miejsca operowanego może być smarowana np. sutriconem czy cepanem. trudno mi powiedzieć czy to prawidłowy stan z odstawaniem brzucha. po 2óch miesiącach może Pani spokojnie wrócić do pracy