Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 3 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jakie suplementy przyjmować przy zdiagnozowanej endometriozie?

Witam, mam podejrzenie endometriozy oczywiście pełna diagnoza będzie po zrobieniu laparoskopi. Lekarz zalecił mi na 3 miesiące dietę bez nabiału, cukru, mięsa i glutenu oraz suplementacja witamin tj. Selen, żelazo, witamina C, cynk,, wapń, komplex Wit. B, magnez i moje pytanie brzmi w jakich dawkach i jakie najlepsze będą dane suplementy? I poproszę o polecenie jeszcze dobrego probiotyku. Pozdrawiam Kornelia Bek-Głowacka
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Czym jest endometrioza?

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań
77 poziom zaufania

Dzień dobry!
W kwestii suplementacji warto skonsultować się z farmaceutą. Natomiast oprócz suplementacji do diety warto wprowadzić produkty bogate w te składniki. Przykładowo, dobrym źródłem żelaza są m.in.: orzechy, czekolada, mięso, wędliny, ryby, pieczywo pełnoziarniste, jaja kurze, a dzienne zapotrzebowanie wynosi . Witamina C występuje głównie w warzywach i owocach (owocach cytrusowych, jagodowych, ziemniakach, przetworach z dzikiej róży), a dzienne zapotrzebowanie wynosi . Magnez w znacznych ilościach występuje w produktach zbożowych, ziemniakach, mleku i jego przetworach, mięsie i wędlinach oraz warzywach zielonych, a zapotrzebowanie na ten składnik wynosi . Wapń natomiast w dużych ilościach możemy znaleźć w produktach mlecznych, żółtym serze, mleku w proszku czy też w mleku skondensowanym, a zalecane dzienne spożycie wynosi . Cynk głównie znajduje się w produktach zbożowych, orzechach i pestkach, drożdżach piekarskich, żółtym serze oraz nasionach roślin strączkowych, a dzienne zapotrzebowanie wynosi.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Znaczenie zdrowego odżywiania – witaminy!
http://poznan.mojdietetyk.pl/artykuly/znaczenie-zdrowego-odzywiania-witaminy.html?c=9

Dietetyk udzielający konsultacji dietetycznych w poradni w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy