Jakie właściwości ma suplement diety?

Dzień dobry. Chciałbym zadać kilka pytań odnośnie stosowanego obecnie przeze mnie suplementu diety. Jest to kompleks 12 witamin i żelaza (wszystko w wysokości referencyjnej wartości dziennego spożycia). Instrukcja mówi, by zażywać 1 tabletkę dziennie razem z posiłkiem (tj. zapewne najlepiej w trakcie). 1. Czy razem z posiłkiem oznacza, że tabletkę należy przyjąć dosłownie w trakcie posiłku, czy nie ma znaczenia to, czy przyjmie się ją bezpośrednio przed posiłkiem, w jego środku bądź bezpośrednio po nim? 2. Czy taki suplement należy również popijać wodą, a może jest to zbędne? A jeśli powinno się to robić, to czy należy popić bezpośrednio tabletkę, czy posiłek, razem z którym taką tabletkę sięzażyło? 3. W jednym miejscu przeczytałem, że nie należy przyjmować żelaza i magnezu w tym samym czasie, gdyż zwalczają się. Czy to prawda i w związku z tym powinienem zachować kilkugodzinny odstęp między przyjmowaniem preparatu z magnezem a tego tutaj preparatu z witaminami i żelazem (z powodu obecności żelaza)?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Generalnie nie powinno się stosować dodatkowych preparatów jak żelazo, magnez czy witaminy bez konkretnych wskazań - te wszystkie składniki po prostu powinny znajdować się w naszej diecie i jest to najbardziej naturalna forma dostarczania niezbędnych substancji do naszego organizmu. Jeżeli są wskazania do suplementowania żelaza, to najczęściej powinno się je przyjmować na czczo. Magnez zaś powinno się przyjmować ok. 1-2 godz. po posiłku. Dlatego sam Pan widzi, że stosowanie takich złożonych preparatów często nie ma sensu. Odpowiadając na pana "techniczne" pytania: 1. w trakcie posiłku generalnie oznacza, że może Pan zażyć dany preparat zarówno przed posiłkiem jak i po - jak komu jest wygodniej; 2. preparaty może Pan popijać wodą (zalecamy wszystkie leki popijać wodą) albo może Pan ich w ogóle nie popijać - chodzi o to żeby je po prostu połknąć (nie każdy jest w stanie połknąć tabletki bez popijania) - znowu to zależy od Pana; 3. do tego pytania już odniosłam się na początku.