Czy witaminy przyjęte w takiej postaci się w ogóle przyswajają i potrafią uzupełnić ewentualne braki w diecie?

Dzień dobry. Chciałbym zadać kilka pytań odnośnie dwóch stosowanych obecnie przeze mnie suplementów diety. Magnez Olimp Chela-Mag B6 Forte 250 mg. Instrukcja mówi: "Zalecana dzienna porcja: 1-2 kapsułki dziennie po posiłku, popijając dużą ilością wody i/lub na ok. 1 godz. przed snem lub inaczej po konsultacji z lekarzem." 1. Co należy rozumieć w tym przypadku przez dużą ilość wody? Czy wystarczy 200-250 ml, czy może chodzi raczej o 400-500 ml? 2. Odnośnie zażycia "na ok. 1 godz. przed snem", czy producent miał na myśli, że nie trzeba wówczas zjeść przedtem posiłku (można, ale nie jest to konieczne)? 3. Czy na krótko po przyjęciu kapsułki po posiłku i jej popiciu, np. po czasie 30-90 minut, czy można zjeść kolejny posiłek/większą przekąskę (naturalnie pomijając owoce i napoje, których nie należy zażywać w pobliżu pory przyjmowania leków/suplementów)? 4. Nieraz słyszałem, że magnez najlepiej się wchłania w małych dawkach. Tymczasem jedna kapsułka tego preparatu ma zawierać go aż 250 mg w dobrze przyswajalnej, postaci chelatu. Zalecenie na nim uznaje nawet możliwość przyjęcia 2 kapsułek naraz. Czy ze względu na taką dawkę w jednej tabletce, ten preparat ostatecznie nie jest świetną propozycją z magnezem i lepiej już zakupić/stosować przykładowo jego odpowiednik z dawką 100 mg (2,5 razy mniej na tabletkę)? Kompleks 12 witamin i żelaza (wszystko w wysokości referencyjnej wartości dziennego spożycia). Instrukcja mówi, by zażywać 1 tabletkę dziennie razem z posiłkiem (tj. zapewne najlepiej w trakcie). 1. Czy po posiłku, w trakcie którego przyjęło się taką tabletkę (bez popijania), powinno się dodatkowo napić wody, bądź należy popić tabletkę od razu, w trakcie posiłku; a może picie wody (płynu) w przypadku takiego preparatu jest w ogóle zbędne? 2. W jednym miejscu przeczytałem, że nie należy przyjmować żelaza i magnezu w tym samym czasie, gdyż zwalczają się. Czy to prawda i w związku z tym powinienem zachować kilkugodzinny odstęp między przyjmowaniem preparatu z magnezem a tego tutaj preparatu z witaminami i żelazem (z powodu obecności żelaza)? 3. Dodatkowe pytanie ogólne: co Państwo sądzą o tego typu multiwitaminach - suplementach, które zawierają kompleks kilkunastu różnorodnych witamin w postaci jednej kapsułki - czy witaminy przyjęte w takiej postaci się w ogóle przyswajają i potrafią uzupełnić ewentualne braki w diecie? Za wszelkie odpowiedzi będę bardzo wdzięczny!

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

1. preparaty różnego rodzaju popijamy wodą i ma to na celu jedynie "przetransportowanie" tabletki to żołądka, po prostu nie każdy jest w stanie przełknąć preparat bez popijania go. Można zrezygnować z popijania tabletek jeśli ktoś tego nie potrzebuje. 2. Generalnie żelazo powinno zażywać się na czczo. Żelazo najlepiej wchłania się w środowisku kwaśnym, stąd częste dodatki kwasu askorbinowego do tych preparatów. Powinno stosować się odpowiednią przerwę między zastosowaniem żelaza a magnezem. 3. Generalnie bez wskazań nie powinno się suplementów diety czy witamin bez konkretnych wskazań. Dostęp do witamin powinna nam zapewnić zróżnicowana dieta. Pamiętajmy też, że witaminy można przedawkować...