Jakie są wskazania przy stosowaniu suplementów?

Dzień dobry. Chciałbym zadać kilka pytań odnośnie stosowanego obecnie przeze mnie suplementu diety. Jest to magnez Olimp Chela-Mag B6 Forte 250 mg. Instrukcja mówi: "Zalecana dzienna porcja: 1-2 kapsułki dziennie po posiłku, popijając dużą ilością wody i/lub na ok. 1 godz. przed snem lub inaczej po konsultacji z lekarzem." 1. Co należy rozumieć w tym przypadku przez dużą ilość wody? Czy wystarczy 200-250 ml, czy może chodzi raczej o 400-500 ml? 2. Odnośnie zażycia "na ok. 1 godz. przed snem", czy producent miał na myśli, że nie trzeba w takim wypadku zjeść przedtem posiłku (można, ale nie jest to konieczne)? 3. Czy na krótko po przyjęciu kapsułki po posiłku i jej popiciu, np. po czasie 30-90 minut, można zjeść kolejny posiłek/większą przekąskę (naturalnie pomijając owoce i napoje, których nie należy zażywać w pobliżu pory przyjmowania leków/suplementów)? 4. Nieraz słyszałem, że magnez najlepiej wchłania się w małych dawkach. Tymczasem jedna kapsułka tego preparatu ma zawierać aż 250 mg magnezu w dobrze przyswajalnej, postaci chelatu. Zalecenie na nim uznaje nawet możliwość przyjęcia 2 kapsułek naraz. Czy ze względu na taką dawkę w jednej tabletce, ten preparat ostatecznie nie jest świetną propozycją z magnezem i lepiej już zakupić/stosować przykładowo jego odpowiednik z dawką 100 mg (2,5 razy mniej na tabletkę)?

Lek. Michał Lenard

1. Wystarczy 200ml, jeśli będzie mniej, np. 100, to również będzie dobrze, nie ma sztywnej normy. 2. Nie, nie trzeba jeść wcześniej posiłku. 3. Tak, można. 4. Nie ma to tak naprawdę większego znaczenia, różnica we wchłanianiu będzie bardzo niewielka, można śmiało stosować dawkę 250 mg w kapsułce.