Jal leczyć te zaburzenia trawienia u 26-latka?

Dzień dobry, od dłuższego czasu zmagam się z zaburzeniami trawienia. Często (choć najczęściej rano) towarzyszą mi silne wzdęcia i napięcie brzucha. Mam także problem z nadmiernymi gazami, z reguły o nieprzyjemnym zapachu. Problemy te mogą pojawiać niezależnie od typu posiłku czy pory dnia. Wypróżnianie jest nieregularne, czasem odstępy pomiędzy wypróżnianiem trwają kilka dni, a czasem wypróżniam się nawet 2-3 razy w ciągu 1-2 dni (efekt braku całkowitego wypróżnienia). Stolec też może mieć różną postać. Czuję też czasem pulsowanie w brzuchu (skurcze?), które w połączeniu ze wzdęciami utrudniają mi oddychanie zwłaszcza w trakcie wysiłku (nadbrzusze tak napięte, że mam wrażenie, że napiera na klatkę piersiową - pojawia się wtedy też dość mocne bicie serca, wręcz kołatanie). Podbrzusze jest twarde. Doraźnie pomaga Espumisan/Ulgix/NoSpa (szybkie uczucie poprawy w takich sytuacjach). Problemy nasilają się przy wysiłku i w sytuacjach stresowych. Badania krwi i USG brzucha prawidłowe. Przyjmowałem omeprazol pod kątem refluksu, jednak poprawa była niewielka. Dostosowałem też dietę i poprawiłem nawyki żywieniowe. Co może być przyczyną takiego problemu? Jakie kolejne badania powinienem wykonać? Czy jakieś leki bez recepty mogłyby pomóc?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

skoro miał Pan zlecone badania krwi i USG brzucha, to domyślam się, że jest Pan pod opieką lekarza. Bez wątpienia nie należy lekceważyć wskazanych przez Pana dolegliwości: uczucia wzdęcia i napięcia brzucha, nadmiernych gazów, problemów z wypróżnianiem się. Proszę drążyć temat diagnostyczny, w Pana przypadku powinna zostać wykonana gastroskopia, o której przeczyta Pan pod tym linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/gastroskopia. W celu wykluczenia obecności bakterii Helicobacter pylori lekarz może zalecić testy oddechowe, dodatkowo warto zbadać krew utajoną w kale. Być może niezbędny także rezonans magnetyczny, więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny-ukladu-trawienia

Proszę również nie wykluczać psychologicznego podłoża Pana dolegliwości. Być może pana układ trawienny działa nieprawidłowo z powodu stresu, ciągłego stanu napięcia czy też przeciążenia. Sam Pan zauważa nasilenie niepokojących objawów w tych chwilach, gdy czuje się Pan zestresowany po wysiłku. Warto udać się na konsultację psychologiczną do specjalisty, który będzie mógł ocenić wpływ Pana funkcjonowania i radzenia sobie ze stresem na somatykę.

Zachęcam, aby zapoznać się także z innymi materiałami przygotowanymi przez naszą redakcję:

https://portal.abczdrowie.pl/7-bledow-przez-ktore-narazamy-sie-na-problemy-z-trawieniem,

https://portal.abczdrowie.pl/trawienie-objawy-niestrawnosci-jak-unikac-problemow-z-trawieniem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.