Jal leczyć te zaburzenia trawienia u 26-latka?

Dzień dobry, od dłuższego czasu zmagam się z zaburzeniami trawienia. Często (choć najczęściej rano) towarzyszą mi silne wzdęcia i napięcie brzucha. Mam także problem z nadmiernymi gazami, z reguły o nieprzyjemnym zapachu. Problemy te mogą pojawiać niezależnie od typu posiłku czy pory dnia. Wypróżnianie jest nieregularne, czasem odstępy pomiędzy wypróżnianiem trwają kilka dni, a czasem wypróżniam się nawet 2-3 razy w ciągu 1-2 dni (efekt braku całkowitego wypróżnienia). Stolec też może mieć różną postać. Czuję też czasem pulsowanie w brzuchu (skurcze?), które w połączeniu ze wzdęciami utrudniają mi oddychanie zwłaszcza w trakcie wysiłku (nadbrzusze tak napięte, że mam wrażenie, że napiera na klatkę piersiową - pojawia się wtedy też dość mocne bicie serca, wręcz kołatanie). Podbrzusze jest twarde. Doraźnie pomaga Espumisan/Ulgix/NoSpa (szybkie uczucie poprawy w takich sytuacjach). Problemy nasilają się przy wysiłku i w sytuacjach stresowych. Badania krwi i USG brzucha prawidłowe. Przyjmowałem omeprazol pod kątem refluksu, jednak poprawa była niewielka. Dostosowałem też dietę i poprawiłem nawyki żywieniowe. Co może być przyczyną takiego problemu? Jakie kolejne badania powinienem wykonać? Czy jakieś leki bez recepty mogłyby pomóc?
MĘŻCZYZNA, 26 LAT 2 miesiące temu

Ryzyko związane z gastroskopią

Gastroskopia to badanie wykonywane w celu oceny stanu układu pokarmowego. Czy może być ono dla nas niebezpieczne? Zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

skoro miał Pan zlecone badania krwi i USG brzucha, to domyślam się, że jest Pan pod opieką lekarza. Bez wątpienia nie należy lekceważyć wskazanych przez Pana dolegliwości: uczucia wzdęcia i napięcia brzucha, nadmiernych gazów, problemów z wypróżnianiem się. Proszę drążyć temat diagnostyczny, w Pana przypadku powinna zostać wykonana gastroskopia, o której przeczyta Pan pod tym linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/gastroskopia. W celu wykluczenia obecności bakterii Helicobacter pylori lekarz może zalecić testy oddechowe, dodatkowo warto zbadać krew utajoną w kale. Być może niezbędny także rezonans magnetyczny, więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny-ukladu-trawienia

Proszę również nie wykluczać psychologicznego podłoża Pana dolegliwości. Być może pana układ trawienny działa nieprawidłowo z powodu stresu, ciągłego stanu napięcia czy też przeciążenia. Sam Pan zauważa nasilenie niepokojących objawów w tych chwilach, gdy czuje się Pan zestresowany po wysiłku. Warto udać się na konsultację psychologiczną do specjalisty, który będzie mógł ocenić wpływ Pana funkcjonowania i radzenia sobie ze stresem na somatykę.

Zachęcam, aby zapoznać się także z innymi materiałami przygotowanymi przez naszą redakcję:

https://portal.abczdrowie.pl/7-bledow-przez-ktore-narazamy-sie-na-problemy-z-trawieniem,

https://portal.abczdrowie.pl/trawienie-objawy-niestrawnosci-jak-unikac-problemow-z-trawieniem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty