Czy te problemy z wypróżnianiem można jakoś leczyć?

Dzień dobry, Od bardzo dawna męczę się z zaparciami i wzdęciami. Kiedyś piłam bardzo mało wody,stąd ciągle wzdęcia. Teraz pije już "normalnie",wypróżniam się codziennie,jednak mam poczucie że nie wypróżniam się w pełni,ale bardziej nie daje już rady. Do tego mam stale uczucie pewności i okropne wzdęcia. Rano brzuch w miarę płaski,wieczorem wielki. Bywa że przez noc brzuch wraca do normy,ale czasem tak się nie dzieje. Muszę brać co jakiś czas tabletki przeczyszczające bo inaczej bym chyba eksplodowała. Czy takie przypadłości można jakoś leczyć? Oczywiście,gdy tylko będę mogła zamierzam udać się do gastrologa.

Redakcja abcZdrowie

Witam, w przypadku permanentnych wzdęć warto podjąć odpowiednie kroki – pierwszy to uważne przyjrzenie się diecie i ewentualne skorygowanie jej pod kątem minimalizacji problemów trawiennych. Oczywiście picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia jest bardzo ważne, ale nie rozwiąże problemu wzdęć, jeśli za nawadnianiem nie idą kolejne kroki w kierunku zdrowej diety. Dolegliwości trawienne mają często związek z brakiem regularności w spożywaniu posiłków oraz z jedzeniem zbyt obfitych porcji. Warto pamiętać, że zbawienne dla żołądka i jelit są małe porcje spożywane ok. 4-5 razy w ciągu dnia, w odstępie np. 3-godzinnym. Dodatkowo, jeśli pojawiają się skłonności ku częstym wzdęciom, to być może warto wyeliminować albo ograniczyć pewne grupy produktów – tzw. wzdymających (warzywa kapustne oraz strączkowe, a także duże ilości tłuszczu i węglowodanów). W infografice pod tym adresem może się Pani zapoznać z produktami najczęściej powodującymi problemy trawienne: https://portal.abczdrowie.pl/jedzenie-ktore-powoduje-wzdecia. Ostatnim elementem jest sam sposób spożywania posiłków – należy jeść powoli, małymi kęsami, unikając rozpraszania się np. poprzez jedzenie przy włączonym telewizorze. Warto też sięgnąć po naturalne wspomagacze w problemach trawiennych – np. nasiona kopru włoskiego lub... wodę ogórkową. Tutaj więcej przydatnych trików: https://portal.abczdrowie.pl/czujesz-sie-ociezale-oto-naturalne-sposoby-na-wzdecia-i-opuchniecie. Jeśli te zabiegi nie dadzą efektów, wówczas konieczna będzie wizyta u gastroenterologa – być może nadmierna produkcja gazów w jelicie wynika z jakichś nieprawidłowości. Po wykonaniu gastroskopii lekarz będzie mógł postawić diagnozę lub zlecić kolejne badania. Niestety wzdęcia mogą świadczyć np. o niedoborze enzymów trzustkowych, zespole jelita drażliwego, SIBO lub nawet o nowotworze. Więcej o wzdęciach w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-swiadcza-ciagle-wzdecia. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.