Jak leczyć ten problem z wypróżnianiem?

Witam mam 18 lat od dłuższego czasu mam problemy z wypróżnianiem się. Przez pewien czas słabo się prowadziłem nadużywałem alkoholu, paliłem papierosy, jadłem dużo słodyczy, sporo tłustych dań apropo sylwetki mam normalną sylwetkę nie mam nadwagi waże 71 kg przy 185 wzrostu. Co mogę zrobić, żeby lepiej się wypróżniać ? Jeszcze dręczy mnie swędzący odbyt nie wiem z jakiej przyczyny wiem, że jest to bardzo wstydliwa sprawa bardzo proszę o pomoc
MĘŻCZYZNA, 19 LAT 2 miesiące temu

Czekoladowy mit

Wzrost poziomu cukru we krwi utrudnia walkę z trądzikiem. Najczęściej intensyfikuje objawy. Czy jednak zjedzenie kilku kostek czekolady wpłynie negatywnie na leczenie trądziku?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

opisany przez Pana styl życia (nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, niezdrowa dieta, słodycze) z pewnością miały wpływ na układ pokarmowy, co jest ściśle związane z wypróżnianiem.

Pierwszym krokiem w kierunku poprawy samopoczucia jest przede wszystkim zmiana dotychczasowych nawyków, a więc porzucenie nałogów oraz zdrowe odżywianie. Warto pamiętać nie tylko o zbilansowanej diecie bogatej w warzywa i owoce (będące źródłem błonnika), ale również o odpowiednim nawodnieniu. Zalecane jest więc picie dużych ilości wody.

Korzyści przyniesie również aktywność fizyczna, unikanie stresu oraz spokój wewnętrzny. Doraźnie można zastosować środki farmakologiczne ułatwiające wypróżnianie oraz zioła.

Warto również skorzystać z pomocy dietetyka, który rozpiszę dietę. Jeśli to nie pomoże wówczas można pomyśleć o wizycie u lekarza. Tymczasem warto z nim skonsultować swędzenie odbytu, które może świadczyć o grzybicy, alergii, infekcji, hemoroidach oraz innych schorzeniach.

Problemy z wypróżnianiem zostały opisane w jednym z naszych artykułów pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-stolcem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty