Jedzenie razowego chleba na kolację a skuteczność odchudzania

Czy można jeść chleb razowy na kolację jeśli chce się zgubić pare kilo? czy to wpływa na wagę? zasięgałam porad paru dietetyków ale każdy mówi inaczej że powinno się zrezygnować z chleba wieczorem. Jaka jest prawda?
KOBIETA ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Nie ma uzasadnienia dla rezygnacji z pieczywa w daniu kolacyjnym. Jest ono przede wszystkim źródłem węglowodanów, których dzienna podaż powinna wynosić ok 55% zapotrzebowania energetycznego. Podaż ta powinna być rozłożona na posiłki, co oznacza że również w ostatnim z nich powinny znaleźć się cenne źródła węglowodanów złożonych (pieczywo pełnoziarniste, kasze, ryż brązowy, makaron razowy). W kolacji nie powinno co prawda być ich zbyt wiele, gdyż sama w sobie stanowi ok 20% energii z dziennego jadłospisu (przy założeniu 5 posiłków), ale z reguły jest to ilość 2kromek lub 1 dużej bułki, ewentualnie 1/2 woreczka kaszy czy brązowego ryżu w postaci sałatki. W takim posiłku powinno także znaleźć się źródło białka (chude mięso ,jajo, ser twarogowy) i warzywa.Odpowiednie rozplanowanie węglowodanów w posiłkach (regularność) oraz wybieranie produktów o niższym IG (pełnoziarniste), zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
pozdrawiam