Jestem na granicy wytrzymałości - może to depresja?

Witam, mam taki problem: bardzo się przejmuję uwagami ludzi, ktokolwiek na mnie spojrzy krzywo, np. w sklepie, od razu biorę to do siebie, że coś jest ze mną nie tak. Chciałabym mieć chłopaka, ale z drugiej strony boję się odrzucenia, poniżenia i wszelkich form urazu. Jak patrzę na związki mojej siostry z mężczyznami to tym bardziej boję się podjęcia decyzji o poznaniu kogoś. Ją np. ostatni facet oszukiwał, że ją kocha, ona zamieszkała z nim przez niecały rok gotowała, prała mu, aż w końcu przyznał się, że nigdy jej chyba nie kochał. Zresztą nie wiem gdzie spotkać fajnego chłopaka, w mojej miejscowości same menele. Na portalach internatowych niby są, ale nie mam odwagi spotkać się z nimi osobiście. Często użalam się nad sobą, płacze bez powodu. Jest mi ciężko. Zwłaszcza w ostatnim czasie gwoździem do trumny był dla mnie po raz kolejny niezdany egzamin. W takich chwilach porażek powtarzam sobie, że jestem do niczego, nic nie osiągnęłam i nie osiągnę i znowu płaczę. Z moją matką też nie dogaduję się najlepiej, obydwie na siebie krzyczymy, a ja jeszcze trzaskam drzwiami, boję się, że pewnego dnia zrobię krzywdę jej lub sobie. Ma do mnie pretensje, że jej w czymś nie pomogę, tylko leże i płacze. No i ma rację pewnie, a ja nie mam motywacji by coś zrobić. Może to depresja? Proszę, pomóżcie! Jestem na granicy wytrzymałości.

Witam!
Pisze Pani o tym, że bardzo przejmuje się uwagami lub spojrzeniami innych osób. Może to świadczyć o zaniżonym poczuciu własnej wartości i samoocenie. Niska samoocena może prowadzić do unikania kontaktów z innymi oraz lęku przed porzuceniem.
Warto, żeby popracowała Pani nad swoimi problemami. Może to Pani zrobić podczas spotkań z psychologiem, uczestnictwa w treningach lub samodzielnie. Treningi i warsztaty to forma spotkań grupowych, na których może Pani poznać konstruktywne metody radzenia sobie ze stresem, nauczyć się wyrażać emocje oraz przekonać się, co tak naprawdę myślą o Pani inni ludzie.
Zachęcam do uczestnictwa w treningu interpersonalnym, radzenia sobie ze stresem i komunikacji społecznej. Samodzielnie może Pani wykorzystać do ćwiczeń poradniki psychologiczne i informacje zawarte w Internecie. Warto wykonywać ćwiczenia zawarte w takich książkach czy materiałach, by poznawać siebie oraz pracować nad samoakceptacją i samooceną.
Korzystanie z różnych form pomocy i rozwoju wewnętrznego może pozwolić Pani poprawić swoje samopoczucie i pozytywnie wpłynąć na relacje z innymi ludźmi.

Pozdrawiam