Jestem w ciąży. Co robić z hipoglikemią?

Witam, jestem w 7 tygodniu ciąży. Choruję na zespół antyfosfolipidowy oraz Hashimoto. Przed ciążą miałam stwierdzony stan przedcukrzycowy, przyjmowałam g*** 1x500. 3 dni temu robiłam krzywą cukrową - wynik na czczo 98, po 1 h - 116, po 2 h - 83. Dzień po badaniu cukier spadł mi do 53 - pierwszy raz miałam taką sytuację. Moja lekarz ginekolog, specjalista patologii ciąży uważa, że mam hipoglikemię, ale nie jest to szkodliwe dla mnie i dla dziecka - mam jeść 8 małych posiłków dziennie i powinno być wszystko w porządku. Mam wątpliwości, czy nie powinnam zostać skierowana do diabetologa - czy faktycznie takie spadki cukru nie mają negatywnego wpływu na dziecko przede wszystkim?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Zdecydowanie proszę ufać swojemu lekarzowi prowadzącemu. Poziom glukozy na czczo, u kobiety w ciąży obniża się, często nawet znacznie wskutek poboru glukozy przez płód. Ponadto, jak sama Pani napisała, taki spadek poziomu glukozy pojawił się pierwszy raz.

Bardzo możliwe, że doszło do tego na skutek jakiegoś bodźca, np. większej aktywności fizycznej. Generalnie takie spadki nie są niebezpieczne dla Pani dziecka, ale proszę też pamiętać, że taki stan można bardzo szybko zmienić. Wystarczy niewielki posiłek, a poziom cukru wróci do normy.

Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl