Kiedy człowiek jest gotowy na pierwszy raz?

Mam 21 lat i jestem dziewicą, ale interesuje mnie płeć przeciwna. Coraz częściej myślę o inicjacji seksualnej. Z jednej strony tego chcę, z drugiej strony bardzo się boję bólu i wpadki oraz reakcji moich rodziców na wieść, że nie będę już dziewicą. Poza tym, nie wiem, jak to się robi. Kiedy człowiek jest gotowy na pierwszy raz? Gdzie zwrócić się o pomoc?

Dzień dobry.

Inicjacja seksualna sama w sobie nie odbywa się zasadniczo z tego powodu, że nadchodzi na to czas, ale dlatego, że dana osoba jest w relacji, która jest na tyle satysfakcjonująca i bezpieczna, że pozwala na podjęcie decyzji o współżyciu.
Powyższe pozwala m.in. na zmniejszenie przykrych doznań podczas "pierwszego razu" (np. wspomnianego bólu) oraz, przede wszystkim, uniknięcie rozczarowania czy też ewentualnych nieprzyjemności. Oznacza to, że przed podjęciem decyzji o inicjacji, warto poszukać najpierw "obiektu", z którym inicjację tę będzie się chciało przeżyć.
Pani pytanie dotyczące ewentualnych konsekwencji (ból, wpadka, reakcja rodziców) wskazuje na "intelektualną" gotowość na współżycie, jednak równocześnie na brak gotowości emocjonalnej. Z powyższego powodu sugerowałbym nie spieszyć się w realizacji swojego "planu", a w międzyczasie poświęcić uwagę m.in. na poznanie własnego ciała i własnych reakcji. Dodać można, że wspomniana inicjacja seksualna zwykle poprzedzana jest wzajemnymi pieszczotami (tzw. "pettingiem), które pomagają zapoznać się z reakcjami własnego ciała i ciała partnera.
Odpowiedzi na Pani ostatnie pytania najlepiej poszukać np. podczas konsultacji seksuologicznej, która przybliżyć Pani może interesujące Panią zagadnienia ludzkiej seksualności.

Pozdrawiam.