Kiedy najlepiej wykonać test?

Witam cykle mam mniej więcej co 28 dni ostatnia miesiączka była 11 kwietnia . Kiedy najlepiej wykonać test? Od kilku dni mam sporadyczny wyciek z prawej piersi czy to może być ciąża ?

Redakcja abcZdrowie

Witam, test ciążowy można wykonać ok. 10-14 dni po stosunku, aczkolwiek największe prawdopodobieństwo niezafałszowanego wyniku daje wykonanie testu ciążowego w dniu, kiedy ma wystąpić kolejna miesiączka. Inaczej wygląda sprawa z testem z krwi – ten jest o wiele czulszy i właściwy wynik może pokazać nawet 7 dni po stosunku. Zarówno testy domowe (do zakupienia w aptece czy drogerii), jak i test laboratoryjny wykrywają hormon beta hCG, czyli gonadotropinę kosmówkową, który gwałtownie przyrasta na początku ciąży. Natomiast wyciek z piersi to niekoniecznie oznaka ciąży. Sugerowałabym kontakt z ginekologiem, który zleci stosowne badania (np. badanie hormonalne, USG piersi, mammografia czy biopsja). Często taki problem występuje u kobiet z podwyższonym poziomem prolaktyny – hormonem odpowiedzialnym za rozwój płciowy, dorastanie, utrzymanie ciąży oraz karmienie piersią. Gdy jest podniesiony (mimo braku ciąży czy okresu laktacji) – zwiastuje problemy zdrowotne. Wówczas może pojawić się nie tylko wyciek mleka z piersi, obrzmienie i bolesność, ale też zaburzenia miesiączkowania – czyli objawy sugerujące błędnie ciążę. Może świadczyć o problemach z nerkami, tarczycą, a nawet o nowotworze, dlatego diagnostyka jest bardzo istotna. Zachęcam do zapoznania się z artykułem drobiazgowo omawiającym problem zbyt wysokiej prolaktyny i skutków tego stanu: https://portal.abczdrowie.pl/wysoka-prolaktyna-objawy-skutki-leczenie. Niestety są możliwe również inne przyczyny wypływu mleka/wydzieliny z piersi – może to być gruczolak, ropnie i zakażenia piersi czy zespół Cushinga. Proszę obserwować swój organizm, bowiem dla lekarza będzie istotne, czy pojawiają się jeszcze jakieś dolegliwości, nawet te pozornie niezwiązane z piersiami (zaparcia, osłabienie i wiele, wiele innych). Zebrany przez lekarza wywiad będzie wstępem do ustalenia diagnostyki. Więcej na temat innych przyczyn wycieku płynu z piersi i objawów towarzyszących pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/wydzielina-z-piersi. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.