Witam serdecznie,
Rozumiem Panią, reakcja skóry po zabiegu zamykania naczynek laserem może być niepokojąca, szczególnie jeśli efekt wizualny różni się od oczekiwań. Opisane przez Panią brunatno-czerwone, a nawet brązowe plamki mogą być typową reakcją skóry na laserowe leczenie naczynek.
Proszę pamiętać, że każda skóra reaguje nieco inaczej na zabiegi tego typu, również intensywność reakcji może zależeć od wielu czynników, w tym typu lasera, ustawień urządzenia, a także indywidualnych właściwości skóry. Zwykle po zabiegu laserowym mogą pojawić się różne objawy, w tym zaczerwienienie, lekkie obrzęki, a czasem punktowe zmiany barwnikowe, które Pani opisuje. Takie objawy są częścią procesu gojenia i zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni do kilku tygodni: https://uroda.abczdrowie.pl/laserowe-zamykanie-naczynek. Ważne jest, aby ścisłe przestrzegać zaleceń po zabiegu, jakich udzielił lekarza lub specjalista wykonujący zabieg, np. unikać bezpośredniego nasłonecznienia, stosować odpowiednie kremy łagodzące i nawilżające. Poza tym cera naczynkowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji również po ustaniu niepokojących objawów: https://uroda.abczdrowie.pl/pekajace-naczynka-na-twarzy.
Jeżeli jednak Pani obawy nasilają się lub jeśli zauważy Pani jakiekolwiek niepokojące zmiany w skórze, które wydają się nietypowe lub trwałe, zdecydowanie warto skontaktować się z kliniką lub lekarzem, który przeprowadzał zabieg. Specjalista będzie mógł ocenić stan Pani skóry, udzielić spersonalizowanych informacji na temat procesu gojenia w Pani wypadku oraz, w razie potrzeby, zaproponować odpowiednie postępowanie.
Rozumiem Pani niepokój, ale w wielu przypadkach to, co Pani obserwuje, jest częścią normalnego procesu gojenia po zabiegu laserowym. Ludzka skóra ma zdumiewającą zdolność do regeneracji, a z odpowiednią pielęgnacją powinna wrócić do swojego normalnego stanu.
Życzę szybkiego powrotu do pełnego komfortu i satysfakcji z efektów zabiegu.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Ubytki w skórze twarzy po zabiegu laserowego zamykania naczynek – odpowiada Dr n. med. Magdalena Adamiak-Kardas
- Laserowe zamykanie naczynek w obrębie twarzy – odpowiada Lek. Klaudia Zwiorek-Czech
- Jakie leki mają wpływ na laserowe zamykanie naczynek? – odpowiada Lek. Krzysztof Ziemczyk
- Kiedy ogolić twarz przed zamykaniem naczynek na twarzy? – odpowiada Mgr Iwona Jakubiak
- Zamykanie naczynek na twarzy a trądzik – odpowiada Lek. Iwona Radziejewska-Choma
- Stan skóry po zabiegu zamykania naczynek na nogach – odpowiada Mgr Marta Kociatyn-Stawarz
- Zamykanie naczynek kwasami – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Laserowe zamknięcie naczynek na twarzy – odpowiada Dr n. med. Diana Kupczyńska
- Czy zamykanie naczynek może zmniejszyć ich ilość? – odpowiada Dr n. med. Diana Kupczyńska
- Zamykanie naczynka na twarzy laserem, a nadciśnienie – odpowiada Lek. Robert Jan Chmielewski