Kołysanie się podczas siedzenia u dorosłej osoby

Dzień dobry. Jestem Kasia i mam 19lat. Od dawna,nawet rzeklabym;od zawsze gdy sobie siedze bez konkretnego zajecia,nie zwazajac na to kolebie sie w przod i w tyl nie kontrolujac tego w ogole. Takze poruszam noga,gdy siedze z zalozonymi. Czy to jest normalne? Wiem,ze gdy wystepuje u malych dzieci to jest choroba sieroca,ale co w takim razie oznacza to u mnie-osoby doroslej juz. ? Czy mam sie tym przejmowac? Czy to ma cos wspolnego z nerwica?

Szanowna Pani, takie kołysanie się ma na celu samoukojenie, samouspokojenie. Świadczyć może o tym, iż jest Pani osobą zalęknioną, być może odczuwa Pani ciągłe napięcie, stresuje się wieloma rzeczami i czuje się Pani niepewnie. Jeśli takie zachowanie sprawia Pani kłopot, albo czuje Pani, że faktycznie nie radzi sobie Pani ze stresem, to najlepszym metodą leczenia jest tutaj psychoterapia. Najlepiej udać się do osoby, która ma doświadczenie w psychosomatoterapii (metody pracy z ciałem, pracy z oddechem). Zachęcam Panią do zapoznania się z podejściem Metasystemowym na stronie: www.pocieszka.pl , gdzie znajdzie Pani również adresy specjalistów w pani okolicach.

Pozdrawiam,

Kamil Tarnawski
psychoterapeuta rekomendowany przez
Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej

Dzień dobry, tego typu zachowania wiążą się z redukcja napięcia i stresu. Przytrafiają się stosunkowo dużej liczbie osób. Jeżeli przeszkadza to pani w codziennym funkcjonowaniu zalecam konsultację psychologiczna w celu głębszego przyjrzenia się tym zachowaniom. Pozdrawiam.