Konsekwencje picia mocnej kawy

Witam. Jakie mogą być konsekwencje picia mocnych kaw i w dużej ilości. Czy to może być powód problemów z żołątkiem? Ciągłe wymioty.

Mgr Olga Marzol Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,

Konsekwencje picia zbyt dużej ilości kawy mogą być bardzo różnorodne. Przede wszystkim proszę pamiętać o tym, że kawa uzależnia. Może powodować silną bezsenność, bóle głowy, cellulit na skutek odwodnienia, problemy z układem sercowym na skutek wypłukania potasu i magnezu, drganie powiek, zwiększona nerwowość, wrzody żołądka, zapalenie żołądka, podwyższony poziom cholesterolu oraz triglicerydów, zwiększone ryzyko zawałów, zwiększone ciśnienie krwi. Negatywnych skutków oczywiście jest znacznie więcej. Wymieniłam te najbardziej prawdopodobne.

Odpowiadając na drugie pytanie: oczywiście , że kawa może być powodem problemów z żołądkiem. Kawa działa drażniąco. Proszę niezwłocznie odstawić kawę, gdyż mogą to być pierwsze symptomy wrzodów żołądka.

Pozdrawiam,

OM

Kawa jest napojem o właściwościach drażniących żołądek, szczególnie jeżeli spożywana jest powyżej dwóch filiżanek dziennie. Jeżeli u Pani już występują takie objawy, o jakich Pani pisze, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który skieruje Panią na odpowiednie badania diagnostyczne. Może to być objaw poważnych zmian dotyczących przewodu pokarmowego.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Jak najbardziej kawa może mieć związek z dolegliwościami żołądkowymi ponieważ działa drażniąco na błonę śluzową. Ponadto przyczynia się do wypłukiwania magnezu z organizmu, zakwasza organizm i wiele innych. Jedną, słabą dziennie można wypić jeżeli nie mamy problemu z nadciśnieniem tętniczym, ale należy zachować rozsądek we wszystkim.

Kawa ma właściwości drażniące żołądek, dlatego może mieć związek z opisanymi przez Panią dolegliwościami. Mogą one być również objawem zmian w przewodzie pokarmowym, dlatego lepiej wybrać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania.

Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl