Kreatyna jako suplement diety stosowana jest przez sportowców – zawodowców i amatorów – i cieszy się coraz większą popularnością. Coraz częściej sięga po nią również młodzież, która w okresie dorastania ma różne wątpliwości co do swojego wyglądu i zmieniającego się ciała. Nastolatki wierzą, że dzięki kreatynie i intensywnym treningom szybko spalą tkankę tłuszczową, nabiorą siły i wytrzymałości, zbudują większe mięśnie i super atletyczną sylwetkę.
Często nie zdają sobie sprawy ze skutków ubocznych stosowania kreatyny, wśród których można wymienić: rozstrój żołądka, nudności, wzdęcia, częste oddawanie moczu, skurcze mięśni, zwiększone zatrzymywanie wody w mięśniach, zachwianą gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu, w skrajnych przypadkach odwodnienie, huśtawki nastroju i spadek samopoczucia.
Kreatyna jest zaliczana do substancji bezpiecznych i powyższy katalog negatywnych objawów jej spożycia wcale nie musi wystąpić, niemniej jednak należy ją stosować z rozwagą, by nie przekroczyć granicy i nie przedawkować. Zbyt duża jednorazowa dawka kreatyny jest metabolizowana do kreatyniny, której wysokie stężenie powoduje trwałe uszkodzenie nerek. Dłuższa suplementacja może również skutkować redukcją produkowania własnej kreatyny w mięśniach, dlatego nie zaleca się długich cyklów kreatynowych, gdyż powodują często spadek siły. Niektórzy zwracają też uwagę na spadek masy mięśniowej (obwisła skóra, zwiotczenie mięśni) po zakończonym cyklu zażywania suplementu i treningach. Wynika to z mniejszej ilości wody zatrzymywanej w mięśniach.
Osobiście odradzałabym zażywanie kreatyny w tak młodym wieku, gdyż jesteś jeszcze w okresie dorastania i intensywnych zmian rozwojowych dotyczących Twojego ciała. Poza tym, Twoi rodzice powinni wiedzieć i akceptować zamiar przyjmowania przez Ciebie kreatyny. Powinniście mieć świadomość plusów i minusów zażywania tego suplementu. Jeżeli już zdecydujesz się na przyjmowanie kreatyny, to musisz pamiętać o zbilansowanej diecie, odpowiedniej ilości płynów, dostosowanej do intensywności treningu, nieprzekraczaniu zalecanych dawek kreatyny oraz konieczności sprawowania kontroli przez trenerów, lekarza, dietetyka.
Pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy każda kreatyna powoduje przyrost masy? – odpowiada Mgr Katarzyna Mazowska
- Skutki uboczne stosowania kreatyny – odpowiada Ewa Kozłowska
- Suplementacja kreatyną podczas ćwiczeń na przyrost masy mięśniowej – odpowiada Ewa Kozłowska
- Łuszczyca a stosowanie kreatyny – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mogę stosować jabłczan kreatyny? – odpowiada Dr n. med. Maciej Antkiewicz
- Czy jabłczas kreatyny jest szkodliwy? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Suplementacją kreatyną podczas ćwiczeń na siłowni – odpowiada Mgr inż. Marta Ścibisz
- Suplementacja kreatyną przy treningach na siłowni – odpowiada Mgr Marek Aleksander Przondo
- Czy osoba z nadciśnieniem może stosować odżywki? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Czy można stosować monohydrat kreatyny, BCAA oraz izolat białka po operacji nerki? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
artykuły
Gęstość mięśni - definicja, trening na gęstość mięśni, zasady treningu, dieta i suplementacja
Gęstość mięśni można sobie wypracować. Trening na
Betaina - właściwości, działanie, źródła i skutki uboczne suplementacji
Betaina to aminokwas syntetyzowany w ludzkim organ
AAKG - działanie, środki ostrożności, jak wybrać i kiedy stosować
AAKG to kompleks dwóch substancji: argininy i kwas