Kryzys w związku a potrzeba przerwy

Rok związku.Miesiąc ciągle się kłóciliśmy i mój partner zdecydował,ze musi ode mnie trochę odpocząć,by przemyśleć pewne rzeczy.Minęło 10 dni, podczas których mamy ciągły kontakt i widzieliśmy się ok.3 razy.Przedyskutowalismy wszystkie problemy, ale on twierdzi,ze nie ma żadnej poprawy i potrzebuje jeszcze trochę czasu.Proponowałam powrót na próbę,z wdrożeniem w życie wniosków z rozmów,ale on mówi,że nie potrafi udawać,że nic się nie stalo i musimy najpierw się zmienic,żeby móc wrócić.JestSzansa?

Z tego, co Pani pisze zaczęliście omawiać problemy, które pojawiły się w waszym związku. To już dobry prognostyk. Otwarta i szczera rozmowa jest niezbędna, by czuć się dobrze z drugą osobą. W momencie, kiedy pojawiają się kłopoty i trudności, a nie zostaną omówione - wtedy zaczyna się tłumienie, wypieranie, coraz większa cisza, oddalanie się od siebie...Proszę dać partnerowi i sobie trochę czasu - czasu na rozmowy, na przemyślenia, na refleksje. Rozmawiajcie ze sobą o swoich oczekiwaniach, o tym co Wam nie pasowało w dotychczasowej relacji i jak chcielibyście to zmienić. To będzie już pierwszy krok do tego, by znów nawiązać satysfakcjonującą relację. Powodzenia.

Z jakiegoś powodu partner nie jest gotowy na powrót do relacji. Być może potrzebuje jeszcze czasu, ale możliwe jest tez, ze faktycznie w nim coś się już skończyło. Warto jednak pamiętać, że w relacji zmiany muszą następować z dwóch stron. Jeśli tylko jedna zmienia się dla drugiej oznacza to brak jednakowego zaangażowania i motywacji do utrzymania związku, a to grozi zależnością i uległością jednej ze stron. Warto przemyśleć Państwa zaangażowanie w relację i jej rzeczywiste partnerstwo.