Dlaczego mam problem z precyzyjnym sformułowaniem swoich myśli przez ich werbalizacje?

Mam problem z precyzyjnym sformułowaniem swoich myśli przez ich werbalizacje. Czasami "czuje" co chce powiedzieć ale coś mnie blokuje, brakuje mi słów i nie mogę ubrać tego w formę. Nawet na najbardziej banalne pytanie, jak się czujesz, jak ci się podobał film, czy nawet opowiedzieć co robiłem wczoraj, (nie potrafię rozwinąć wypowiedzi). Jednym słowem brak mi "ostrości umysłu" tak jakbym miał "pustkę w głowie". Chodzi o formułowanie wypowiedzi ich planowanie i budowanie, wypowiadanie się w prostych kwestiach, konstruowanie myśli, szukanie zakotwiczenia w umyśle, punktu odniesienia by o czymś prostym powiedzieć. Czy jest jakiś sposób na poradzenie sobie z tym problemem np w drodze terapii bądź treningu personalnego. Zaznaczę, że nie jestem "idiotą" skończyłem dobre studia i mam dobrą pracę, radzę sobie w życiu ale unikam sytuacji w której miałbym wystąpić/zreferować coś przed większym audytorium bądź na zebraniu, już nie mówiąc o wypowiedzi przed kamerą czy będąc zaczepionym na mieście przez dziennikarza... Zdecydowanie łatwiej jest mi formułować wypowiedzi pisemne niż ustne. Mam też takie dni, że nawet w gronie przyjaciół gdzie czuję się dobrze nie potrafię rozmawiać o prostych kwestiach bo brakuje mi słów i ciężko mi stworzyć ciąg zdań. Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.

Dzień Dobry Panu,

Zacznę od podziękowania Panu za kontakt i za zaufanie :)

Zaprezentowane przez Pana symptomy, utrudniające zadowalającą Pana komunikację międzyludzką, wskazują na zaniżone poczucie własnej wartości.
Samoocena, jako jeden z filarów poczucia własnej wartości ma fundamentalny wpływ na codzienną jakość życia w sferze osobistej oraz zawodowej.

Wpływ na samoocenę mają wzorce wyniesione z domu.
Widzimy siebie tak, jak się zwracali do Nas, jak Nas widzieli Rodzice i otoczenie oraz jakie otrzymywaliśmy o sobie informacje zwrotne.

Za Pana słowami: "...Nawet na najbardziej banalne pytanie, jak się czujesz, jak ci się podobał film, czy nawet opowiedzieć co robiłem wczoraj, (nie potrafię rozwinąć wypowiedzi)... ."

Z pana relacji wynika, że ma Pan łatwość w pisemnym konstruowaniu/przekazywaniu myśli, co nie podlega (ad hoc) bezpośredniej ocenie oraz informacji zwrotnej z drugiej strony.

Dopatruję się, że jest Pan osobowością mocno intelektualną, tzw. "będącą mocno w głowie" czyli może za bardzo? analityczną i nie dającą sobie przestrzeni do tego, że np. czegoś Pan nie wie? popełni błąd?
(za Pana słowami; "... nie jestem "idiotą" skończyłem dobre studia i mam dobrą pracę, radzę sobie w życiu... ."

Dobra wiadomość jest taka, że można zbudować swoją samoocenę.

Wymaga to podjęcia świadomej pracy rozwojowej, pod okiem Psychologa, jak również poprzez uczestnictwo w aktywnych treningach poczucia własnej wartości, komunikacji międzyludzkiej, z asertywności oraz z pozytywnego myślenia.

Gdyby miał Pan życzenie takiej pracy ze mną, zapraszam do kontaktu via Skype.

Z przesłaniem dla Pana Tego, Co jest Panu teraz najbardziej potrzebne!

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605