Jak pomóc dziewczynie, która chce odebrać sobie życie z powodu swojego wyglądu?

Moja dziewczyna ma problemy ze swoim wyglądem. Chce przez to odebrać życie. Jesteśmy już ze sobą miesiąc. Ona od zawsze miała z tym problem, ponieważ wpoili jej to jej bliscy, którzy powtarzali, że cały czas źle wygląda. Mówię tutaj o nadwadze. Jak jej mogę pomóc ? Ona pisze, że długo tego już nie wytrzyma. Że już długo nie pociągnie.
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Pana dziewczyna ma najprawdopodobniej zaniżone poczucie własnej wartości z powodu przykrych komentarzy na temat własnego wyglądu, jakie słyszała od osób bliskich, rodziny – od osób, na opinii których na pewno jej zależało. Słyszała same krytyczne uwagi, że jest zbyt gruba, dlatego teraz jest pełna kompleksów, nie potrafi zaakceptować się, nie potrafi dostrzec swoich mocnych stron, skupiając się jedynie na mankamentach i własnej nadwadze. Sprawa jest poważna, dlatego, że brak samoakceptacji i niska samoocena doprowadziły do tego, że Pana dziewczyna chce odebrać sobie życie z powodu własnego wyglądu. Jak może jej Pan pomóc? Przede wszystkim tym, że będzie Pan przy niej, będzie Pan z nią rozmawiał, próbował jej uświadomić, że nad wyglądem można pracować, np. może udać się do dietetyka, ćwiczyć, by wyrzeźbić swoją sylwetkę, a po drugie – nie to piękne, tylko to, co się komu podoba. Może Pan starać się podkreślać, że podoba się Panu nie tylko za wygląd, ale za to, jaka jest (miła, dobra, sympatyczna, uczynna, dyskretna itp.). Może Pan też powtarzać jej, żeby przestała skupiać się na swojej nadwadze, a doceniła to, co ma w sobie dobrego – swoje talenty, zainteresowania, mocne strony, to, z czego może być dumna. Nie ma ideałów. Może Pana dziewczyna nie jest super zgrabną modelką, ale za to ma inne atuty. Warto uświadamiać jej mocne strony. Poza tym, myślę, że warto by było, gdyby Pana dziewczyna skorzystała ze wsparcia psychologa albo psychoterapeuty, by wzmocnić poczucie własnej wartości.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Przede wszystkim nie Pan jest odpowiedzialny za życie swojej dziewczyny- jedynie ona sama decyduje co z nim zrobi. Kwestia myśli samobójczych jest sprawą poważną i na pewno do omówienia z psychologiem. Na pewno na takiej sesji byłaby poruszona kwestia rodziny i w jaki sposób radzić sobie z jej krytykami.

Naszą samoocenę i poczucie własnej wartości często budują wczesne relacje z najbliższymi. Jeśli Pana dziewczyna była bezustannie krytykowana przez osoby znaczące za swój wygląd, jest bardzo prawdopodobne, że wykształciła w sobie przekonanie o swojej brzydocie, w które głęboko wierzy. Pomóc może psychoterapia, w szczególności zachęcam do podjęcia psychoterapii w nurcie poznawczo - behawioralnym, która jest w takich przypadkach skuteczna metodą.
Pozdrawiam