Kto zapada na erotomanię?

Czy syndrom de Clerambaulta współwystępuje z erotomanią? Jakiego typu osobowość najczęściej na nią zapada? Czy może zachorować mężczyzna?

Dzień dobry,

Tzw. syndrom Clerambaulta, określany jako erotomania oznacza zaburzenie polegające na przekonaniu, że jest się kochanym przez jakąś osobę o szczególnym statusie społecznym, co przekłada się m.in. na jej nękanie, śledzenie, prześladowanie, itp. Słowo "erotomania" natomiast potocznie oznacza nadmierne zainteresowanie seksem i dążenie do rozładowania seksualnego, określane np. jako uzależnienie od seksu.

Warunek współwystępowania obu ww. zaburzeń nie jest konieczny, aczkolwiek nie jest niemożliwy. Wydaje się też, że nie da się jednoznacznie stwierdzić, jakiego typu osobowości najczęściej dotyka "erotomania" w pierwszym i drugim znaczeniu. Można, co prawda, pokusić się o akademickie rozważania na powyższy temat, nie wydaje się jednak, by można byłoby odnaleźć bezpośredni i ścisły związek pomiędzy typem osobowości, a częstotliwością występowania określonego rodzaju zaburzenia seksualnego.

W odpowiedzi na ostatnie pytanie można stwierdzić, że większość zaburzeń seksualnych nie jest zależna od płci, toteż z całą pewnością wspomniany syndrom de Clerambaulta, jak i "erotomania" rozumiana jako nadmierne skupianie się na seksie, może występować zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Pozdrawiam
Maciej Rutkowski

https://abovo.bialystok.pl/