Leczenie lęku panicznego

Dzień dobry, chciałbym się dowiedzieć czy mogę wyleczyć się z lęku panicznego. Aktualnie jeżdżę do psychiatry i zażywam leki oraz staram się poznawać swoje objawy ale teraz jesienią moje samopoczucie i mój ogólny stan psychiczny jakby się pogarszał. Psychiatra powiedziała że wyleczę się z tego ale trzeba 1-1,5roku czasu ,chciałbym się dowiedzieć czy tak jest naprawdę czy tylko mnie pocieszała? Mam chęci i jestem zmotywowany aby walczyć o zdrowie ale chce widzieć co mnie czeka.

to rozległy i wielowątkowy temat.odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY (moża też pracowac na skypie).pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Witam
Tak rzeczywiście jest,że leczenie lęku wymaga czasu i specjalistycznego przygotowania z psychoterapii/proszę zapytać,czy lekarz je posiada,albo równolegle być pod opieką psychoterapeuty ponieważ leki działają tylko na objaw,nie na przyczyny,więc uspokoją,ale nie zapobiegną nawrotom/.
Wracając do pytania:lęk jest reakcją na zagrożenie,jeżeli pojawia się w nieuzasadnionej sytuacji,jak u Pana,znaczy to,że ma swoje żródło w przeszłości,gdy pewne sytuacje przerastały dziecko i powodowały jego panikę z przyczyn logicznych.Bo był bezradny,za słaby,za mało wiedział,żeby czuć się bezpiecznie itp.
Na tym więc polega psychoterapia,by odnależć pierwotną przyczynę i nauczyć się na nią reagować zgodnie z obecnymi możliwościami.Taki lęk w obecnej sytuacji jest nerwicowy,czyli powtórzeniem nawykowego zachowania,które się utrwaliło z róznych powodów.Może ono dotyczyć nawet fragmentów poprzedniej sytuacji ,więc trzeba ją rozpoznać w całości.Stąd wymagany jest dluższy czas,choć niekoniecznie aż taki długi.
Pozdrawiam i zachęcam do trwania na dobrej drodze.

Witam Pana. Gdybyśmy założyli, że lęk paniczny ma naturę osłabiającą to wówczas możemy docenić Pana determinację by walczyć o swoje zdrowie. To bardzo ważne bo ta determinacja być może pozwala Panu sięgać po pomoc. Napisał Pan o swoim kontakcie z lekarzem psychiatrą i o przyjmowaniu leków (farmakoterapii). Brakuje mi w Pana sytuacji kontaktu z psychologiem. Jeśli nie pracował Pan dotąd z psychologiem to zachęcam Pana do tego. Przy lęku panicznym połączenie farmakoterapii z psychoterapią może przynieść lepsze efekty. Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/