Lęk przed zachorowaniem na raka żołądka

Witam mam 24 lata. panicznie boję się nowotworu żołądka. czy jest prawdopodobieństwo zachorowania za rozlany typ nowotworu żołądka wieku młodego? gdy nikt u mnie w rodzinie nie miał nowotworu żołądka? ( ja czasem mam boleści żołądka kilkudniowe) nowotwory w rodzinie: babcia 43 lata i jej siostra nowotwór piersi/ kolejna jej siostra sprawy kobiece/ brat babci nerka wiek 60 lat. innych nowotworów w rodzinie nie ma. dziękuję i pozdrawiam.

Dzień dobry!

Według badań, znaczącą rolę w zachorowaniu na raka żołądka ma styl życia - dieta oraz używki, - a w mniejszym czynniki genetyczne. To znaczy, że prowadząc zdrowy, higieniczny styl życia, podejmując na co dzień dobre decyzje, mamy duży wpływ na swoje zdrowie.

Jednocześnie ilość najróżniejszych przyczyn, które mogą powodować ból brzucha, jest ogromna. Prawdopodobieństwo, że bóle brzucha są spowodowane akurat nowotworem żołądka jest niewielka.

Proszę skonsultować się z lekarzem (lekarzem pierwszego kontaktu, lekarzem gastrologiem, ale np. także ginekologiem), aby stwierdzić, jakie jest źródło bólów brzucha. Zawsze warto także szczegółowo przeanalizować swoją codzienną dietę i aktywność, nawyki, aby zastanowić się, czy to właśnie w nich nie leżą źródła bolesności.

Jest naturalne, że każdy człowiek chce być zdrowy i myśl o ewentualnej poważnej chorobie jest przykra. Niekiedy jednak (mimo braku realnego zagrożenia zdrowia) te myśli stają się natrętne, obsesyjne, powodują dużą przykrość, utrudniają codzienne funkcjonowanie i radość z życia. Mogą być to stany lękowe, objawy nerwicowe, depresyjne, hipochondria. W takiej sytuacji warto skonsultować się także z psychologiem-psychoterapeutą, aby uczyć się lepiej radzić sobie ze swoim strachem.

Pozdrawiam!

to rozległy i wielowątkowy temat.odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY (moża też pracowac na skypie).pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza