Mam 11 lat - czy ważę prawidłowo?

Odkąd skończyłem grać w koszykówkę przytyłem 9 kg. Mam 11 lat ważę 50 kg i mam 160 cm i mam okrągły brzuch. Co robić?
11 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych Twoja masa ciała oraz wzrost w odniesieniu do wieku są prawidłowe. Zachowane są również proporcje pomiędzy tymi parametrami. Odchudzanie nie jest konieczne. W okresie dojrzewania powinno się stosować zasady zdrowego żywienia dla dzieci i młodzieży. Zakładają one spożywanie regularnych i urozmaiconych posiłków. Korzystne jest spożywanie nabiału, który jest bogaty w wapń niezbędny do rozwoju tkanki kostnej. Każdy posiłek powinien zawierać warzywa bądź owoce. Wskazana jest również regularna aktywność fizyczna.