Mam 13 lat i chciałabym ważyć mniej - jaką dietę stosować?

Witam, mam 13 lat i chodzę do klasy I gimnazjum. Mam 156 cm wzrostu i ważę 51 kg. Chciałabym schudnąć do 45 kg. Jak mogę to zrobić? Jaką dietę stosować? Czy tak zwana kilkudniowa "głodówka" mogłaby mi pomóc? Z góry dziękuję za pomoc.

13 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Nie możesz się odchudzać! Jesteś w wieku dojrzewania, więc potrzebujesz, aby Twoja dieta była jak najlepiej zbilansowana. A już na pewno nie możesz się głodzić!

Głodówka, nawet dla osoby dorosłej, nie jest wskazana. Głodzić się na prawdę nie warto, ponieważ brak pożywienia znacznie obniża nasze tempo metabolizmu. Po długotrwałej głodówce powrót do "normalnego" odżywiania prawie w 100% kończy się efektem jo-jo, a takie wahania masy ciała nie przynoszą korzyści dla naszego zdrowia.

Najlepszą opcją zmniejszenia ryzyka rozwijającej się nadwagi jest zwiększenie aktywności fizycznej. Pomyśl o tym, że rezygnacja z przesiadywania przed komputerem oraz telewizorem na korzyść dowolnego sportu zwiększy Twój poziom energii i poprawi samopoczucie. Ćwicząc, spalamy zbędne kalorie. Np. skacząc na skakance, spalamy średnio w czasie jednej godziny aż 540 kalorii, a wchodząc po schodach, już 1100 kcal!

Bardzo ważne, aby w Twojej diecie nie brakowało warzyw, tym bardziej że wiosna zbliża się już wielkimi krokami. Nie tylko świeże warzywa są polecane, także mrożone oraz konserwowe mają swoje zalety. Najnowsze badanie przeprowadzone wśród Holendrów wykazało, że niezależnie od formy spożywanych warzyw (świeże, mrożone czy konserwowe) osoby, u których dieta obfitowała w jarzyny, miały znacznie obniżone ryzyko chorób serca. Poza tym wiadomo, że większość warzyw ma mało kalorii, więc są bardzo dietetyczne.

Pozdrawiam