Mam 13 lat i ważę 58 kg. Na bilansie lekarka powiedziała, że mam nadwagę ;(

Kiedy lekarka powiedziała, że mam nadwagę, to się załamałam i zaczęłam nic nie jeść przez dwa dni, tylko żyć na samej wodzie. Udało się, ale zemdlałam w szkole ;// Ale pomogło, schudłam 2 kg, ale nie chcę mdleć ;(( Potem zaczęłam ciągle chodzić na wf. i używać pasa Sauna Vibra Belt z Mango. Trochę bolą uda po nim, ale pomaga, bo nie mam cellulitu :(( Koleżanki w klasie są chudziutkie, a ja... ;(( Słyszałam, że od palenia papierosów się sporo chudnie. Czy też warto zacząć? ;((

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Nie napisałaś, jakiego jesteś wzrostu. Jeśli lekarka stwierdziła, że masz nadwagę, powinna także dać Ci kilka wskazówek dotyczących zdrowego stylu życia, dzięki któremu stracisz zbędne kilogramy i nie będziesz nabierać nowych.

Bardzo dobrze, że chodzisz na wf. To bardzo ważne nie tylko dla zachowania szczupłej sylwetki, ale również po to, aby być zdrowym. Aktywność fizyczna zapobiega osteoporozie, obniża ryzyko cukrzycy, chorób serca, a także poprawia samopoczucie i metabolizm! Powinnaś ćwiczyć minimum 30 minut dziennie. Może to być jogging, jazda na rowerze, rolkach, łyżwach, ćwiczenia w domu czy szybki spacer. W Twoim wieku zaleca się jak najwięcej ruchu. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na naszym portalu www.abccwiczenia.pl.

Nie przejmuj się tym, jak wyglądają koleżanki, ponieważ każdy ma inną przemianę materii i inaczej się rozwija. Nie polecam palenia papierosów. To nieprawda, że się od nich chudnie! Są natomiast tragiczne dla zdrowia! Również restrykcyjne diety odchudzające typu głodówki i inne, które są tak popularne wśród nastolatek, mogą spowodować szkody w Twoim organizmie. Dieta powinna być racjonalna i odpowiednio dobrana.

Polecam stosowanie się do kilku prostych rad:
- Posiłki spożywaj regularnie, co 3-4 godziny.
- Spożywaj 5 małych objętościowo posiłków dziennie.
- Spożywaj posiłki bez pośpiechu.
- Nie przejadaj się.
- Codzienne spożywaj śniadanie.
- Ostatni posiłek spożywaj 2-3 godziny przed snem.
- Ogranicz spożycie cukrów prostych (słodyczy, słodkich napojów, słodkich bułek, cukru, ciast).
- Ogranicz spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (tłuste sery, mięso czerwone - 2 razy na tydzień).
- Unikaj produktów typu fast food oraz przetworzonych.
- Zwiększ spożycie warzyw i owoców.
- Zwiększ spożycie ryb (około 2 razy w tygodniu).
- Zwiększ iloścć spożywanych płynów (2 l wody niegazowanej i niesmakowej dziennie).
- Wprowadź posiłki o dużej zawartości białka (maślanka, kefir, jogurt naturalny, produkty mleczne chude lub półtłuste, ryby).
- Unikaj produktów typu light - prowadzi to do rozwinięcia nieodpowiednich nawyków żywieniowych.
- Ogranicz spędzanie wolnego czasu przed telewizorem oraz komputerem.

Pamiętaj, że tylko racjonalna dieta przyniesie odpowiednie efekty bez wyrzeczeń i szkody dla zdrowia.

Powodzenia i pozdrawiam.