Mam 15 lat - jaki jadłospis będzie dla mnie odpowiedni?

Witam, mam 15 lat, ważę 73 kg przy wzroście 173 cm. Jestem dziewczyną. Moja aktywność fizyczna:15 min marszu, 2 razy w tygodniu chodzę na aerobik (to nie daje poprawy, ale pomaga nabrać kondycji). Moje próby odchudzania to porażka... najdłużej 3 dni. Moim zdaniem nikt w bliskiej rodzinie nie cierpi na otyłość lub nadwagę. Oczywiście dziadkowie mają "brzuszek", ale to już sprawa leków. Mój jadłospis w ciągu tygodnia roboczego raczej się nie zmienia, tzn. w domu nie jem śniadania, w szkole o godzinie 8.45 jem kanapkę z drobiową wędliną lub z serkiem topionym, o 12.35 jem zupę ze stołówki szkolnej, w domu około 16 jem drugie danie: ziemniaki, kotlet, kapusta kiszona lub pierogi, rzadziej jakaś pierś z kurczaka duszona "na biało" + frytki. Później pistacje, słodycze, a na kolację (około 19) 2 kanapki albo bagietka posmarowana masłem i posypką czosnkową (3 talarki) albo nic. W sobotę o 8.30 2-3 kanapki z razowego chleba, o 14 obiad (tak jak w tygodniu), o 16 kisiel/budyń, o 19 kolacja (tak jak w tygodniu). Oczywiście zawsze są ze mną jakieś batony... :/ Nie choruję na nic. Moim celem jest schudnięcie ogólne z naciskiem na brzuch. Muszę schudnąć do czerwca (3 mies.) Proszę o jakiś jadłospis na kilka dni i jakieś ćwiczenia na dworze. Nie mam czasu na przyrządzanie wymyślnych dań. Proszę o pomoc.
KOBIETA, 15 LAT ponad rok temu
Lek. Marta Hat
69 poziom zaufania

Witam!

Masz 15 lat, nie powinnaś więc stosować diety odchudzającej.
Powinnaś jeść regularnie, najlepiej 4-5 posiłków dziennie, z czego śniadanie, najlepiej w postaci węglowodanów złożonych (płatki - najlepiej niezawierające dużej ilości cukrów prostych, chleb pełnoziarnisty) + produkt białkowy (mleko, jogurt) + owoc, do godziny po przebudzeniu, a kolację na ok. 3 godz. przed snem. Na kolację warto spożywać produkty czysto białkowe (jajecznica, omlet, twaróg). Pij co najmniej 1,5 litra płynów na dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata). Z diety należy wykluczyć nadmiar cukrów prostych (głównie słodycze) oraz tłuszczów nasyconych (smażone potrawy, masło, margaryna). W żadnym wypadku nie można drastycznie ograniczać produktów mięsnych oraz ryb. Mięso jest źródłem żelaza, którego niedobór może doprowadzić do anemii, natomiast ryby zawierają duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Do tego jak najbardziej polecam warzywa oraz owoce - jako źródło witamin. Jeśli chcesz coś "podjeść", to zamiast po czekoladę sięgnij po owoc/sałatkę owocową.

Bardzo dobrze byłoby, gdybyś do diety dołączyła aktywność fizyczną, np. w postaci ćwiczeń aerobowych, czyli wykorzystujących energię z procesów tlenowych, kolejno spalając glikogen mięśniowy i później wątrobowy. Glikogenu w organizmie przeciętnego człowieka wystarcza na około 20-30 minut treningu aerobowego. Gdy zaczyna go brakować, organizm zaczyna sięgać po kolejne źródło energii, czyli tłuszcze. Dlatego, aby spalać tłuszcz, trzeba ćwiczyć aerobowo, i to dłużej niż 20 min, a najlepiej minimum 40 min. Do wyboru którykolwiek ze sportów: bieganie, pływanie, rower, skakanka, stepper itp. (pamiętaj o rozciąganiu!!!).
Dodatkowo oczywiście ćwiczenia na poszczególne partie ciała (brzuch, nogi, ramiona).
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty