Pozbycie się oponki z brzucha oraz szerokich bioder i ud

Dzień dobry, mam 17 lat mam 169 wyrostu i ważę ok 78 kg. Wcześniej nie podejmowałam żadnej próby odchudzania. W mojej rodzinie nie występuje otyłość ani nadwaga. Nie byłam u lekarza by wykluczyć choroby przyczyn występowania nadwagi. 1 dzień mała kanapka to jest ok 6,50 rano, następnie w szkole ok. 11 kanapka z serem i warzywami. Około 15 obiad około 18 jakaś kanapka lub jakiś owoc. W weekend mój jadłospis jest bardzo różny zależy od tego o której godzinie wstanę, ale przeważnie jest tak, że nie jem śniadania tylko dopiero obiad. Nie choruje na choroby przewlekłe. Dziękuje bardzo za odpowiedź.
17 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Zacznij od wprowadzenia w życie kilku zasad zdrowego odżywiania, które będą Ci towarzyszyć przez całe życie. Nie sztuka bowiem schudnąć, ale utrzymać wagę. Warto też polubić swój sposób odżywiania, nie traktować diety jako karę i przymus, a produkty "bez których nie możesz żyć" zastąpić dietetycznymi zamiennikami.

Jeśli chodzi o Twój przykładowy jadłospis: dobrze, że jesz 4 posiłki w ciągu dnia, choć przerwy między dwoma pierwszymi są nieco zbyt długie. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia i warto zwrócić na nie większą uwagę. Zalecany jest schemat: produkt zbożowy (płatki -najlepiej z jak najmniejszą ilością cukrów prostych, pieczywo pełnoziarniste) + produkt białkowy (jogurt, mleko) + owoc. Zrezygnuj ze słodyczy, fast foodów, produktów smażonych. Ogranicz produkty mączne (białe pieczywo, ciasta, makarony, naleśniki itp.), ziemniaki oraz tłuszcze. Pij dużo wody mineralnej (min. 1,5l/dobę).

Bardzo dobrze byłoby gdybyś do diety dołączyła aktywność fizyczną, np. w postaci ćwiczeń aerobowych, czyli wykorzystujących energię z procesów tlenowych, kolejno spalając glikogen mięśniowy i później wątrobowy . Glikogenu w organizmie przeciętnego człowieka wystarcza na około 20-30 minut treningu aerobowego. Gdy zaczyna go brakować, organizm zaczyna sięgać po kolejne źródło energii, czyli tłuszcze. Dlatego, aby spalać tłuszcz, trzeba ćwiczyć aerobowo i to dłużej niż 20 min a najlepiej min. 40min. Do wyboru którykolwiek ze sportów: bieganie, pływanie, rower, skakanka, stepper itp. (pamiętaj o rozciąganiu!!!)

Dodatkowo oczywiście ćwiczenia na poszczególne partie ciała (brzuch, nogi, ramiona).
pozdrawiam