Pozbycie się oponki z brzucha oraz szerokich bioder i ud

Dzień dobry, mam 17 lat mam 169 wyrostu i ważę ok 78 kg. Wcześniej nie podejmowałam żadnej próby odchudzania. W mojej rodzinie nie występuje otyłość ani nadwaga. Nie byłam u lekarza by wykluczyć choroby przyczyn występowania nadwagi. 1 dzień mała kanapka to jest ok 6,50 rano, następnie w szkole ok. 11 kanapka z serem i warzywami. Około 15 obiad około 18 jakaś kanapka lub jakiś owoc. W weekend mój jadłospis jest bardzo różny zależy od tego o której godzinie wstanę, ale przeważnie jest tak, że nie jem śniadania tylko dopiero obiad. Nie choruje na choroby przewlekłe. Dziękuje bardzo za odpowiedź.
17 LAT ponad rok temu
Lek. Marta Hat
69 poziom zaufania

Witam!

Zacznij od wprowadzenia w życie kilku zasad zdrowego odżywiania, które będą Ci towarzyszyć przez całe życie. Nie sztuka bowiem schudnąć, ale utrzymać wagę. Warto też polubić swój sposób odżywiania, nie traktować diety jako karę i przymus, a produkty "bez których nie możesz żyć" zastąpić dietetycznymi zamiennikami.

Jeśli chodzi o Twój przykładowy jadłospis: dobrze, że jesz 4 posiłki w ciągu dnia, choć przerwy między dwoma pierwszymi są nieco zbyt długie. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia i warto zwrócić na nie większą uwagę. Zalecany jest schemat: produkt zbożowy (płatki -najlepiej z jak najmniejszą ilością cukrów prostych, pieczywo pełnoziarniste) + produkt białkowy (jogurt, mleko) + owoc. Zrezygnuj ze słodyczy, fast foodów, produktów smażonych. Ogranicz produkty mączne (białe pieczywo, ciasta, makarony, naleśniki itp.), ziemniaki oraz tłuszcze. Pij dużo wody mineralnej (min. 1,5l/dobę).

Bardzo dobrze byłoby gdybyś do diety dołączyła aktywność fizyczną, np. w postaci ćwiczeń aerobowych, czyli wykorzystujących energię z procesów tlenowych, kolejno spalając glikogen mięśniowy i później wątrobowy . Glikogenu w organizmie przeciętnego człowieka wystarcza na około 20-30 minut treningu aerobowego. Gdy zaczyna go brakować, organizm zaczyna sięgać po kolejne źródło energii, czyli tłuszcze. Dlatego, aby spalać tłuszcz, trzeba ćwiczyć aerobowo i to dłużej niż 20 min a najlepiej min. 40min. Do wyboru którykolwiek ze sportów: bieganie, pływanie, rower, skakanka, stepper itp. (pamiętaj o rozciąganiu!!!)

Dodatkowo oczywiście ćwiczenia na poszczególne partie ciała (brzuch, nogi, ramiona).
pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak schudnąć z pośladków, ud, łydek, bioder i tzw. oponki na brzuchu?

Jestem dziewczyną, 12 lat, 157 cm, 65 kg – 111 cm w udach, 75 w talii. Chcę schudnąć z pośladków, ud, łydek, bioder i tzw. oponki na brzuchu. Jest to dla mnie bardzo uciążliwe, a zwłaszcza że mam rozstępy na udach! Ćwiczę już miesiąc bez skutków, waga nie ruszyła z miejsca, jem tylko jedną słodką rzecz na tydzień! Proszę o pomoc, bo nie mogę wytrzymać z moją tuszą.

KOBIETA ponad rok temu

Witam,

być możesz popełniasz jeszcze inne błędy żywieniowe, o których nie zdajesz sobie sprawy, dlatego Twoja masa ciała nie spada. Czasami sama aktywność fizyczna niepoparta prawidłowym odżywianiem nie daje efektów. Musisz wiedzieć, jak się prawidłowo odżywiać, a dowiesz się tego z artykułów http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki oraz http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka

Dodatkowo warto zwrócić się o pomoc do dietetyka, który ułoży dietę dopasowaną do Twojego stylu życia i wieku oraz nauczy, jak zdrowo się odżywiać. Nie warto stosować popularnych diet odchudzających, które mogą negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu, zaburzyć przemianę materii, doprowadzić do efektu jojo. Odchudzanie na własną rękę, zwłaszcza w Twoim wieku, jest niewskazane.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak się pozbyć tłuszczu i cellulitu z ud, brzucha i bioder?

Witam serdecznie. Jestem kobietą, mam 30 lat i ważę 59 kg, mam wzrostu 165 cm. Chciałabym pozbyć się tłuszczu i rozkręcić metabolizm. Często podjadam, ale małe ilości. Mam często wzdęcia i problemy z trawieniem, ale nawet jak staram się unikać jedzenia tłustych dań, to i warzywa mnie wydymają. Proszę o pomoc. Ćwiczę trochę na steperze i chodzę z psem na spacery. Nigdy się nie odchudzałam. Nie ma w rodzinie otyłych. Mój jadłospis jest różny, czasem nie jem nic do południa, a potem nadrabiam wieczorem późnym. Mój największy problem to rozległy cellulit, największy na pośladkach i udach oraz tłuszczyk na brzuchu biodrach i udach. Proszę o pomoc. Co i jak mam jeść?
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Witam ciepło,

Odnośnie tego, jak "rozkręcić" metabolizm przeczyta Pani w artykule:
http://portal.abczdrowie.pl/przemiana-materii-a-odchudzanie

Na pewno nie zaszkodzą ćwiczenia.
Jeśli wygospodaruje Pani odrobinę czasu - warto wybrać się do klubu fitness na zajęcia typu cellulit - stop lub na jakiekolwiek inne, które angażują do pracy mięśnie partii ciała o których Pani wspomniała.

Polecam także systematyczne wklepywanie preparatów antycellulitowych - na pewno choć trochę poprawią wygląd skóry, ale trzeba je stosować REGULARNIE.

Pomocne są masaże, ułatwiają przepływ limfy.

Odnośnie podjadania:
http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski
Piramida Zdrowego Żywienia dla osób dorosłych:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...

Odnośnie wzdęć - z diety należałoby wyeliminować: napoje alkoholowe, mocną kawę i herbatę, wody gazowane, kolorowe napoje, tłuste wędliny, serki topione, typu fromage, feta,sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast-food'y, gruszki, daktyle, czereśnie, ciasta, ciasteczka.
Nieprzyjemne uczucie mogą potęgować przyprawy, takie jak: ocet, pieprz, curry, papryka, ziele angielskie, liść laurowy, gorczyca, gałka muszkatułowa, czy musztarda.
Podobny efekt wywołują warzywa kapustne, czy czosnek, cebula, nasiona roślin strączkowych. Oleje lepiej dodawać jako element surówek, aniżeli na nich smażyć (dzięki temu będą łatwiej trawione i nie spowodują długiego zalegania w żołądku).

Wzdymanie brzucha może też występować przy nietolerancji laktozy (cukru mlecznego).
Korzystne może być także zmniejszenie ilości soli dodawanej do posiłków (w celu ograniczenia zatrzymywania się wody w organizmie).

Pozdrawiam ciepło

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty