Mam ciężką depresję

Mam kilka pytań dotyczących leczenia depresji. Czy po leczeniu będę wyglądał jak gwiazda Star Treka? Będę miał swój świat i nie będę potrafił się wtopić w społeczeństwo? Będę miał swój świat? Mam dopiero 20 lat i wiem, że mógłbym coś zrobić z tym i żyć dalej. Ale nie mam zapału i wszystko ze mnie uchodzi co pozytywne. A co mnie pogrąża, przychodzi bardzo szybko, nawet nie jestem w stanie się przygotować na zmianę humoru. Mam dziewczynę i miłość do niej zanika, a tego nie chcę. W  nocy zamiast spać, myślę ciągle, ale nawet nie wiem o czym. Mam tak dużą mieszaninę niepotrzebnych myśli, że nie śpię całą noc. Nie mam na tyle odwagi, aby powiedzieć o tym rodzinie, bo się boję, że mnie wyśmieją. Próbowałem, ale słyszałem tylko słowa ,,weź się w garść'', ale pytam, jak mam to zrobić, skoro rodzina mnie w tej sprawie lekceważy??? Mimo że mam 20 lat, napisałem już testament, w którym przeprosiłem wszystkich, na których mi zależy. Pisanie czegoś takiego sprawiło mi wiele bólu. Nie sądziłem, że w wieku 20 lat napiszę coś, co uświadomiło mi, że jestem wrakiem człowieka i jestem coraz bliżej końca. Teraz jestem w trakcie pisania testamentu, w którym opiszę cały przebieg tego, co się dzieje w mojej głowie... jak rodzina mogła mi pomóc i jak mnie dołowała. Myśleli, że tym wspiera mnie na duchu, lecz nie było tak. Chcę się dowiedzieć, jakie leki mogą mi pomóc? Jak działają? Pozdrawiam wszystkich tych, którzy od strony rodziny dostają baty, zamiast wsparcie w tych ciężkich chwilach...

Witam!

Wymieniane przez Pana objawy mogą wskazywać na zespół depresyjny. Należą do nich: przygnębienie, apatia, poczucie beznadziejności, braku sensu, negatywne postrzeganie rzeczywistości i przyszłości, samoobwinianie się, drażliwość. Typowe jest pogorszenie samopoczucia w godzinach rannych oraz inne zaburzenia rytmów biologicznych, jak zaburzenia łaknienia i snu pod postacią bezsenności lub nadmiernej senności. Powyższe objawy utrzymujące się przez co najmniej dwa tygodnie sugerują rozpoznanie zespołu depresyjnego.

Depresję należy różnicować z innymi zaburzeniami psychicznymi oraz niektórymi chorobami somatycznymi. Dlatego też polecam Panu wizytę u psychiatry, który przeprowadzi diagnostykę, zleci dodatkowe badania oraz przepisze skuteczne leki.

Wokół leków stosowanych w psychiatrii krąży wiele mitów, a sama nazwa "psychotropowe" wydaje się mieć obecnie pejoratywne znaczenie. "Psychotropowy" nie oznacza jednak "psychostymulujący". Mogę Pana zapewnić, że leki psychotropowe nie zmieniają świadomości, nie wpływają również na zdolność do świadomego kierowania swoją wolą i rozumem. Obecnie dostępne, nowe generacje leków działają wybiórczo i precyzyjnie na te układy neuroprzekaźników, których działanie jest nieprawidłowe.

Osoba zdrowa nie doświadczy żadnego ekstra działania leku przeciwdepresyjnego, nie będzie on działał euforyzująco. Nowoczesne leki mają bardzo mało działań ubocznych, na początku leczenia mogą powodować nadmierną senność lub rozdrażnienie, jednak rozpoczęcie leczenia od niskich dawek zwykle zapobiega przykrym objawom. W razie niekorzystnego działania, preparat można odstawić i poinformować lekarza o objawach.

Powszechnie wiadomo, że na niektórych forach internetowych można znaleźć opisy psychostymulujacego, halucynogennego efektu działania leków. Należy jednak wziąć pod uwagę, że leki te są stosowane przez osoby uzależnione, stosujące leki łącznie z alkoholem, narkotykami lub celowo łacząc kilka preparatów. Używane są również w dawkach znacznie przekraczających dawki terapeutyczne. Użytkownicy takich substancji często są osobami z organicznymi uszkodzeniami mózgu, przez co leki działają w sposób nietypowy, paradoksalny. Nadużywanie jednak wielu substancji, nie tylko leków psychotropwych, ale i powszechnie dostępnych bez recepty środków, otaczających nas roślin i środków chemicznych, może powodować efekty zmieniające świadomość.

Leki psychotropowe przechodzą przez wiele etapów badań, oceniających ich skuteczność i bezpieczeństwo. Stosowane zgodnie z zaleceniami wywołują przewidywalny, leczniczy efekt i są nieocenionym źródłem satysfakcji i dobrego samopoczucia niezliczonych rzesz pacjentów na całym świecie.

Poza farmakoterapią skuteczną metodą terapii w depresji jest również psychoterapia, w szczególności psychoterapia poznawczo-behawioralna, której skuteczność w leczeniu depresji potwierdzono szeregiem badań. Jest to terapia krótkotermionowa, oparta na współpracy pacjenta i terapeuty, zorientowana na cel. Terapeuta pomaga pacjentowi zrozumieć jego sposób myślenia, postrzegania siebie i świata, poszerzyć perspektywę i zdobyć nowe sposoby rozwiązywania problemów. Nie polega na udzielaniu tzw. dobrych rad, które słyszysz ze strony rodziny.

Polecam informacje dostępne w naszym portalu: http://portal.abczdrowie.pl/terapia-poznawczo-behawioralna-depresji, http://portal.abczdrowie.pl/depresja-leczenie, http://portal.abczdrowie.pl/depresja-mity.

Mogę Panu polecić również podręcznik terapii poznawczej depresji autorstwa Ch. Padesky'ego ,,Umysł ponad nastrojem". Wparcie i pomoc może Pan uzyskać korzystając z portalu ,,Anonimowych Depresantów": http://depresanci.republika.pl/.

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.