Lęk i niepokój. Czy to już depresja?

Mam 19 lat, jestem kobietą. Na początku wspomnę, że mam chłopaka, z którym mieszkam, mam cudownych rodziców, przyjaciół. Od października zaczęłam studia i zamieszkałam z moim chłopakiem. Nie wiem dlaczego, ale cały czas czuję w środku jakiś lęk, niepokój, nie widzę sensu życia, w ogóle nie chce mi się żyć... mam wrażenie, że nie poradzę sobie w życiu, że nie pozaliczam sesji egzaminacyjnej, a nie chcę zawieść rodziców, bo oni bardzo we mnie wierzą i płacą mi za mieszkanie. Ogólnie nie mam nastroju, energii do życia, czasami nie chce mi się wstawać z łóżka, całe dnie nic nie robię. Płaczę czasami bez powodu. Krótko mówiąc (pisząc), nie cieszy mnie moje życie, choć powinno. Nie wiem, co mam z tym zrobić. Pomocy!

KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Wtam!

Zgłaszane przez Panią objawy: niepokój, apatia, poczucie braku energii życiowej, płaczliwość, przygnębienie, pesymistyczne postrzeganie teraźniejszości i przyszłości, poczucie braku perspektyw, zmnieszona zdolność do odczuwania przyjemności, pogorszenie samopoczucia w godzinach porannych z dużym prawdopodobieństwem wskazują na objawy zespołu depresyjnego.

Czynnikiem wyzwalającym jest często sytuacja stresowa, jaką jest z pewnością: rozpoczęcie studiów lub nowej pracy, przeprowadzka do innej miejscowości. Taką sytuacją jest również zmiana polegająca na zamieszkaniu z chłopakiem.
Dlatego też w wieku 18-19 lat dość często pojawiają się takie problemy jak zaburzenia depresyjne i lękowe.

Polecam Pani wizytę u psychiatry i psychologa, celem postawienia diagnozy i uzyskania profesjonalnej pomocy. Podstawowe metody leczenia depresji to farmakoterapia lekami przeciwdepresyjnymi oraz psychoterapia. Leczenie jest skuteczne, a obecnie stosowane leki powodują mało działań ubocznych. Leczenie depresji trwa zazwyczaj kilka miesięcy.

Odraczając decyzję o rozpoczęciu leczenia, ryzykuje Pani dalsze nasilanie się objawów i narastanie problemów: np. w nauce - depresja powoduje pogorszenie pamięci i koncentracji. Również działanie leków, polegające na poprawie nastroju i aktywności, pojawia się dopiero po ok. 2-3 tygodniach stosowania.

Polecam Pani informacje na temat depresji dostępne w naszym portalu:

http://portal.abczdrowie.pl/test-na-depresje,

http://portal.abczdrowie.pl/depresja,

http://portal.abczdrowie.pl/czy-to-juz-depresja,

http://portal.abczdrowie.pl/depresja-mity.

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak pokonać lęki i niepokój?

Prosze o pomoc. Od jakiegos czasu czuje niepokoj. Lek. Sytuacja jest taka.. Wszystko co sie stanie wydaje mi sie ze hmm wiedzialam ze tak bedzie albo ze tak bhlo i wtedy nagle obrazy w przod co bedzie. Jak juz to nastepuje to albo jest inaczej albo podobnie ... I zamiast mi ulżyć jak dzieje się inaczej to znow strach ze "o jednak tak to bylo. Dokladnie tak". Ciezko mi z tym funkcjonowac bo potrafie przebrac sie kilka razy przez lek ze majac ta bluzke cos sie wydarzylo.
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Lęki i niepokój po omdleniu

Tydzień temu zemdlałem. Lekarze stwierdzili spadek potasu. Od tego czasu mam lęki, strach, niepokój. Robiłem wcześniej badania neurologiczne i kardiologiczne i jest ok. Podejrzewam, że to ma podłoże psychiczne. Ten niepokój mi przeszkadza. Co można zrobić?
MĘŻCZYZNA, 42 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

Może Pan skonsultować się z psychoterapeutą i/lub lekarzem psychiatrą, np.: w Poradni Leczenia Nerwic, Poradni Zdrowia Psychicznego /NFZ/ lub prywatnie.
W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości.

0

Dzień dobry, jeżeli lęki i niepokoje pojawiały się u pana wcześniej, zachęcam do kontaktu z psychologiem w celu przyjrzenia się temu problemowi. Przyczyny mogą być nerwicowe - jednak wymaga to pełnej diagnozy. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty