Wtam!
Zgłaszane przez Panią objawy: niepokój, apatia, poczucie braku energii życiowej, płaczliwość, przygnębienie, pesymistyczne postrzeganie teraźniejszości i przyszłości, poczucie braku perspektyw, zmnieszona zdolność do odczuwania przyjemności, pogorszenie samopoczucia w godzinach porannych z dużym prawdopodobieństwem wskazują na objawy zespołu depresyjnego.
Czynnikiem wyzwalającym jest często sytuacja stresowa, jaką jest z pewnością: rozpoczęcie studiów lub nowej pracy, przeprowadzka do innej miejscowości. Taką sytuacją jest również zmiana polegająca na zamieszkaniu z chłopakiem.
Dlatego też w wieku 18-19 lat dość często pojawiają się takie problemy jak zaburzenia depresyjne i lękowe.
Polecam Pani wizytę u psychiatry i psychologa, celem postawienia diagnozy i uzyskania profesjonalnej pomocy. Podstawowe metody leczenia depresji to farmakoterapia lekami przeciwdepresyjnymi oraz psychoterapia. Leczenie jest skuteczne, a obecnie stosowane leki powodują mało działań ubocznych. Leczenie depresji trwa zazwyczaj kilka miesięcy.
Odraczając decyzję o rozpoczęciu leczenia, ryzykuje Pani dalsze nasilanie się objawów i narastanie problemów: np. w nauce - depresja powoduje pogorszenie pamięci i koncentracji. Również działanie leków, polegające na poprawie nastroju i aktywności, pojawia się dopiero po ok. 2-3 tygodniach stosowania.
Polecam Pani informacje na temat depresji dostępne w naszym portalu:
http://portal.abczdrowie.pl/test-na-depresje,
http://portal.abczdrowie.pl/depresja,
http://portal.abczdrowie.pl/czy-to-juz-depresja,
http://portal.abczdrowie.pl/depresja-mity.
Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.