Mój mąż ma stany depresyjne - jak mu pomóc?

Witam! Mój mąż od kilku dni zachowuje się tak, jakby wszystko, co robi i to, co go otacza — straciło sens. Widzi życie w ciemnych barwach, nie odzywa się, woli milczeć niż porozmawiać. Zamyka się w sobie, nic mu się nie chce, codziennie jest tak samo. Takie dni nachodzą go co jakiś czas, potem z nich wychodzi i powraca do codzienności, ale widzę, że ta codzienność nie cieszy go tak, jak kiedyś. Czuję, że oddala się ode mnie, mimo iż mówi, żebym się tym nie przejmowała, a ja tak nie potrafię. Widzę, że on nie może sobie poradzić ze samym sobą, czasami mówi o życiu tak, jakby chciał, żeby się ono skończyło, bo jest dla niego bezsensowne. Ja każdego dnia przeżywam przez to ogromny stres, nerwicę — nie potrafię przez to normalnie funkcjonować, czuję jakby moja obecność jeszcze bardziej go wkurzała. Staram się, ale brakuje mi sił powoli. Pójście do lekarza raczej średnio wchodzi w grę, bo jest zbyt uparty, by powierzyć się komuś obcemu. A może właśnie to by mu pomogło? Co robić, bo coraz ciężej mi tak żyć? :(

Witam!

Konsultacja u lekarza psychiatry jest uzasadniona, jeśli obniżony nastrój i inne objawy zespołu depresyjnego (zaburzenia koncentracji, niska samoocena, zaburzenia snu i apetytu, myśli samobójcze) utrzymują się przez co najmniej dwa tygodnie. Zespół depresyjny może być związany nie tylko z załamaniem psychicznym, ale również chorobami somatycznymi - np. hormonalnymi, neurologicznymi, stąd powinien to ocenić lekarz.

To prawda, że dla wielu meżczyzn wizyta u jakiegokolwiek lekarza jest interpretowana jako oznaka słabości. Wydaje się jednak, że powoli ulega to zmianom, podobnie jak tabu związane z zaburzeniami psychicznymi. Obecnie wiele znanych i lubianych postaci życia publicznego mówi o swoim leczeniu.

W rozmowie z mężem może się Pani posłużyć takimi przykładami. Warto popytać wśród znajomych lub skorzystać np. z rankingów internetowych, aby polecić konkretnego lekarza, cieszącego się dobrą opinią i zaufaniem.

Życzę wytrwałości i spokoju.