Zajady w kącikach ust i sińce pod oczami u siedmiolatka

Mój siedmioletni syn od pół roku ciągle ma zajady i często sińce pod oczami, jest blady (ma jasną karnację i jest blondynem). Miał robioną morfologię w listopadzie, lekarz rodzinny nic nie stwierdził. Ja obawiam się braku w organizmie wit. B12. Dodam, że ma problem ze skupieniem przy nauce i dziwny brak pamięci, co wcześniej nie miało miejsca. Jest też niejadkiem, nie chce jeść wędlin i większości mięsa tylko filet z kurczaka, schabowy, mielony, ser i dżem, ale lubi nabiał i zupy mleczne, czasami pasztet. Wyniki morfologii: leukocyty 6,93; erytrocyty 5,15; hemoglobina 14,2; hematokryt 41; MCV 79,6; MCH 27,5; MCHC 34,5; RDW12,4; HDW3,06; CHCM 33,5; CH 26,6; płytki krwi 343; MPV 9,1; PDW 43,4; PCT 0,31. Hemogram: limfocyty 1,90-27,5%; neutrofile 3,78-54,5%; eozonofile 0,34-4,8%; bazofile 0,05-0,7%; monocyty 0,59-8,5%; LUC 0,28-4,0%; żelazo 90. Dziękuję bardzo za opinię.

Witam serdecznie! Wyniki Pani syna są prawidłowe, wykluczają anemię, ponadto nie wskazują na niedobór witaminy B12. W przypadku niedoboru tej witaminy dochodzi nie tylko do zmniejszenia liczby krwinek czerwonych, ale również do zmiany wielkości krwinki czerwonej. W wykonanych badaniach wielkość krwinki nie przemawia za niedoborem witaminy B12. Jeżeli chodzi o dietę syna, to zawsze warto u dzieci starać się o to, aby stosowana dieta była jak najlepiej zbilansowana i bogata w potrzebne składniki, mimo niechęci syna warto próbować wprowadzać nowe produkty czy potrawy aby jednak dietę wzbogacić. Jeżeli zmieniło się zachowanie syna warto jeszcze na ten temat z nim porozmawiać. Pozdrawiam