Witam.
Jest możliwość korekcji ustawienia łopatek w tym wieku, jednak będzie to dużo trudniejsze i mozolniejsze niż w przypadku osoby młodszej.

Należało by wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie równoległoboczne, zębate przednie oraz mięsień najszerszy grzbietu. Mogę domyślać się, że skoro łopatki odstają, to barki przeniesione są do przodu. Polecałabym zatem również ćwiczenia rozciągające mięśnie piersiowe i klatkę piersiową.

Same ćwiczenia nie wystarczą. Korekcja ustawienia łopatek nie powiedzie się bez zmiany nawyków. To jest najtrudniejsza część zadania: należy na początku świadomie, a potem już nawykowo ściągać łopatki, by nie odstawały. Ten etap wymaga dużej siły woli i ciągłego przypominania sobie o prawidłowym ustawieniu ciała.

Zmiana postawy ciała - u Pana korekcja ustawienia łopatek - może potrwać kilka miesięcy. Nawet jeśli ćwiczeniami wzmocni Pan sobie mięśnie odpowiadające za ściągnięcie łopatek, łopatki nie będą przylegać do klatki piersiowej bez udziału Pana świadomego napinania mięśni za to odpowiadających. Dopiero z czasem prawidłowe trzymanie łopatek stanie się Pana nawykiem i nie będzie Pan musiał zwracać na to uwagi.

W razie pytań proszę o kontakt.

0

Dzień dobry,

Odstające łopatki są problemem wynikającym ze złego ustawienia kręgosłupa. Osłabione są mięśnie posturalne, które odpowiadają za utrzymanie pionowej postawy ciała. Zalecam ćwiczenia korekcyjne wzmacniające mięśnie grzbietu oraz pływanie . W celu doboru odpowiednich ćwiczeń radzę skonsultować się z fizjoterapeutą. Efekty można zauważyć już po kilku miesiącach systematycznej aktywności 2-3x w tygodniu.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty