Wykonywanie ćwiczeń fizycznych na wystające łopatki

Chciałbym sie zapytać o ćwiczenia na wystające łopadki i ćwiczenia rozciągające mięśnie piersiowe i klatkę piersiową. Jakie to są ćwiczenia jak trzeba je wykonywac? Moze by mi Pani poleciła ćwiczenia? mam 20 lat

Mgr MaĹgorzata Groszek

rozciąganie wykonujemy w sposób ciągły (bez pulsowania, pogłębiania) przez ok. 30 sekund i powtarzamy 3 razy na każdą stronę. Mięsień piersiowy można rozciągać np. opierając przedramię o futrynę drzwi (w stawie łokciowym kąt 90stopni) i delikatnie (!) wychodzimy do przodu - można spróbować wykonać ćwiczenie w różnych kątach ułożenia ramienia w stosunku do tułowia.
Na odstające łopatki wykonujemy ćwiczenia wzmacniające mięsień zębaty przedni - np. wciskanie wyprostowanej kończyny górnej (w stawie ramiennym kąt 90 stopni) w piłkę przez wysuwanie obręczy barkowej do przodu

Witam, jeśli chodzi o ćwiczenia rozciągające mięśnie piersiowe to najlepiej robić to przy futrynie. Wygląda to tak, że prze Pan do przodu a barki oparte zostają na framudze. Proszę pamiętać, że mięsień piersiowy posiada 3 części - dlatego tez należy wykonywać to rozciąganie z różnym ustawieniem rąk (na wysokości barków, ciut powyżej i poniżej). Co do odstających łopatek to powodów może być wiele. Najczęściej za ten problem odpowiada mięsień zębaty przedni albo równoległoboczny. Terapią która genialnie wyrównuje ten problem jest YOGA, ponieważ koryguje cały układ ruchu od miednicy aż po stawy obwodowe. Może Pan spróbować ćwiczeń z elastycznymi taśmami - jakby w zwolnionym tempie uderzać do przodu i powoli cofać. Jednakże wymaga to diagnostyki i oglądnięcia przez eksperta.