Muszę schudnąć, ale jak?

Witam, Mam 13 lat, ważę 77 kg przy wzroście 167. Wiem, że to za dużo! Byłam u lekarza rodzinnego, ale powiedział, że moja waga jest prawidłowa, a jestem przekonana że nie jest! Jestem dosyć sprawna, jeżdżę dziennie na rowerze ok 5 km. Biegam, ale nie długie dystanse, ponieważ nie mogę. Mam wadę nóg, która powoli zaczyna zanikać. Od tygodnia zaczęłam się odchudzać, nie jem słodyczy i fast-foodów. Moje dzienne żywienie: Na śniadanie 1 skipka chleba pełnoziarnistego, bez masła tylko z pomidorem lub z chudą szynką... Między czasię wypiję wodę. Obiad: nie jem nic smażonego i ziemniaków, więc jem gotowaną lub kiszoną kapustę albo brokuły... Na kolacje przeważnie jem owoce lub warzywa... PROSZĘ O POMOC!!! I czy przykładowo, jak bym schudła i miała prawidłową wagę to w przyszłości mogę być szczupła, czy to niemżliwe? POMOCY!
13 LAT ponad rok temu

Witam,

Twoja masa ciała jest faktycznie nieco ponad normę jednak z powodu, iż jesteś w wieku dojrzewania nie powinnaś się odchudzać. Rozwiązaniem dla Ciebie będzie większa aktywność fizyczna (ostrożna, aby nie obciążać nóg) oraz prawidłowe nawyki żywieniowe.

Na początku jednak chciałam Cię przestrzec przed stosowaniem diet redukcyjnych (diet cud) takich jak dieta 1000 kcal czy inne równie niskokaloryczne i niezróżnicowane. Są to diety, które nadmiernie ograniczają podaż kalorii, a organizm musi bronić się przed głodem. Robi to magazynując tłuszcz. Tak więc mimo iż dostarczasz mało energii, szybko chudniesz i równie szybko powracasz do dawnej wagi, a nawet ją znacznie przekraczasz. Mija to się z celem i przede wszystkim jest niekorzystne dla Twojego zdrowia.

Zacznij od przeczytania artykułu na temat zdrowych nawyków żywieniowych i postaraj się do nich zastosować http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Równie ważna jest aktywność fizyczna, która szczególnie w Twoim wieku odgrywa decydującą rolę w utrzymaniu szczupłej sylwetki i zdrowia. Powinnaś ćwiczyć, co najmniej 30-40 minut dziennie. Przykładowe ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl.

Pozdrawiam.