Witam serdecznie,
Napisałeś, że od pewnego czasu odczuwasz obniżenie nastroju, spadek motywacji oraz pojawiają się u Ciebie myśli samobójcze. Takie objawy mogą wskazywać na zaburzenie depresyjne - jednak wiarygodną diagnozę będzie w stanie postawiać psycholog/psychiatra jedynie po dokładnym wywiadzie.
Ja radziłabym Ci udać się do psychologa - dzięki temu będziesz w stanie przepracować bolesne doświadczenia z dzieciństwa.
Pozdrawiam
Witam,
rozumiem że miał Pan bardzo trudne dzieciństwo i brak wsparcia emocjonalnego doprowadził do tego, że dzisiaj bardzo źle się Pan czuje. W tej smutnej wiadomości od Pana bardzo ucieszyło mnie zdanie podsumowujące, że chce Pan poprawić swoją psychikę. Przypadło Panu w udziale niełatwe zadanie, szczególnie, że w chwili obecnej bardzo Pan cierpi, jednak rzeczywiście to w Pana gestii leży poprawa jakości swojego życia. Jest to możliwe, gorąco Pana do tego zachęcam. Oczywiście potrzebuje Pan w tym wsparcia i pomocy, to bardzo ważne, wręcz niezbędne czynniki leczące. Zachęcałabym do poszukania psychoterapii. Może Pan szukać bezpłatnej psychoterapii w Poradniach Zdrowia Psychicznego, bądź gabinetu prywatnego, część z nich ma refundacje NFZ. Wspomnę także, ze istnieją rożne podejścia psychoterapeutyczne, które nieco odmiennie ujmują problem, także proszę szukać terapii która będzie Panu odpowiadała. Warto przy pomocy psychologa przyjrzeć się Pana problemom, trudnemu dzieciństwu, oraz temu jak wpływa na Pana dzisiejsze życie, zastanowić się jak to można zmienić i popracować nad zmianą. Życzę powodzenia!
Witam. Niech Pan pomyśli o psychoterapii dla siebie.
Magdalena Brabec
Witam,
Bardzo dobrze, że szukasz pomocy. Sytuacja w której się znajdujesz nie jest prosta i z pewnością niełatwo Ci ją przeżywać. Piszesz o obniżonym nastroju i niechęci do życia, ale rownież o lęku przed bliskoscią, a także wiążesz je z przeżyciami z dzieciństwa. Myślę, iż z tak zakorzenionymi problemami, jak te pojawiajace się, gdy jestesmy jeszcze dziećmi, nikt nie powienien radzić sobie sam. Proponowałabym Ci spróbowanie spotakań (terapii) z psychologiem. Pomoże Ci ona poradzić sobie z "demonami przeszłości", pokochać siebie tak, abyś mógł też kochać innych i pozowolić im kochać siebie, a także doceniał swoje życie i kształtował je tak, jakbyś tego chciał.
Życzę Ci powodzenia na tej drodze do "wymarzonego" życia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Myśli samobójcze, nerwowość i wahania nastroju po rozstaniu – odpowiada Mgr Małgorzata Bukowska
- Myśli samobójcze i samookaleczenie po rozstaniu – odpowiada Mgr Agata Hensoldt-Jankowska
- Myśli samobójcze z powodu odrzucenia przez dziewczynę – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Zmęczenie, niska samoocena, brak akceptacji siebie i myśli samobójcze – odpowiada Mgr Joanna Marciniak
- Myśli samobójcze u osoby dorosłej – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Jak poradzić sobie z myślami i próbami samobójczymi? – odpowiada Mgr Joanna Lida
- Myśli samobójcze po rozstaniu z dziewczyną – odpowiada Mgr Magdalena Brudzyńska
- Myśli samobójcze i zazdrość o byłej dziewczynie – odpowiada Mgr Ryszard Chłopek
- Myśli samobójcze po rozstaniu u 18-latki – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Niska samoocena i myśli samobójcze u 20-latka – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
artykuły
Depresja po miłości. Co roku 1200 Polaków chce się zabić po rozstaniu
Co trzecia podejmowana w Polsce próba samobójcza p
Wojna zostawia trwałe ślady w psychice. Jak radzić sobie z zespołem stresu pourazowego?
Jesteśmy świadkami konfliktu zbrojnego w Ukrainie.
Koronawirus. Pierwszy Polak po przeszczepie płuc po COVID-19: "Przeraża mnie, gdy słyszę, że pandemii i koronawirusa nie ma"
Pan Grzegorz to pierwszy Polak, a ósmy człowiek na