Witam, kiedy jedna osoba w rodzinie nadużywa alkoholu lub jest od niego uzależniona ma to wpływ na pozostałych członków rodziny. Nadmierne sięganie po ten środek sprzyja pojawianiu się niekontrolowanych reakcji, agresji np. werbalnej. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, ze takie zachowania nie powinny mieć miejsca.
Jak rozumiem z Pani pytania, podejmowała już Pani próby rozmawiania z mężem na temat jego nadmiernego picia alkoholu i zachowań jakie po nim prezentuje. Myśle, ze warto byłoby skorzystać z konsultacji w Poradni Uzależnień w sprawie możliwości zmniejszenia skłonności męża do sięgania po alkohol. Pragnę jednak zaznaczyć, że nawet jeśli mąż nie będzie zainteresowany taką formą pomocy, warto aby Pani sama udała się do poradni i zasięgnęła informacji (od terapeuty, psychologa) na temat mechanizmów pojawiających się w relacji z osobami nadużywajacymi alkoholu oraz Pani możliwości reagowania.
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka
https://poznacsiebie.pl
Dzień dobry,
gorąco polecam konsultację u psychoterapeuty uzależnień - np. w poradni leczenia uzależnień. W Polsce jest naprawdę niezły dostęp do bezpłatnej pomocy w tym zakresie. Z tego co pani piszę wnioskuję, że mąż koniecznie powinien zgłosić się na terapię uzależnień - niestety nie jest pani w stanie go do tego zmusić. Może pani natomiast sama uzyskać tam pomoc jako osoba będąca z uzależnionym.
Pozdrawiam
- Bartosz Piasecki
www.poznacsiebie.pl
Życie w rodzinie z problemem alkoholowym jest niezmiernie trudne i ma wpływ na wszystkich jej członków. Wskazanym jest, aby Pani mąż zgłosił się na terapię uzależnień i podjął kroki terapeutyczne. Pani również może uzyskać pomoc w centrum terapii uzależnień, gdzie uzyska Pani konkretne informacje co może zrobić jako partnerka uzależnionej osoby.
Proszę natomiast głęboko zastanowić się nad Pani powodami, dla których tkwi w toksycznym związku. Być może przerwanie tego błędnego koła będzie trudne, ale z biegiem czasu korzystne dla Pani zdrowia (nie tylko psychicznego), a także (a może przede wszystkim) dla zdrowia Państwa córki, dla której obecna sytuacja (nawet jeśli o tym nie mówi wprost) na pewno jest niezmiernie trudna, niezrozumiała oraz - niestety- może mieć wpływ na rozwój osobisty, społeczny, emocjonalny. W razie potrzeby pomoc może Pani uzyskać pomoc w Centrum Interwencji Kryzysowej. Powodzenia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Nadużywanie alkoholu a zachowanie męża – odpowiada Mgr Agnieszka Jagielak
- Nadużywanie alkoholu przez męża i poczucie winy – odpowiada Mgr Sylwia Wiśniewska
- Nadużywanie alkoholu w rodzinie – odpowiada Lek. Agnieszka Wieczorek
- Nadużywanie alkoholu przez męża i problemy w związku – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Spożywanie alkoholu przez męża i myśli o rozwodzie – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Agresja u męża po spożyciu alkoholu – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Nadużywanie alkoholu u mamy – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Nadużywanie alkoholu przez matkę – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Utrata pracy i prawa jazdy z powodu nadużywania alkoholu przez męża – odpowiada Mgr Violetta Ruksza
- Alkoholizm i brak pracy u męża – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
artykuły
Smutek skrywany pod płaszczem męskości
O zaburzeniach nastroju pisze i mówi się najczęści
Mąż alkoholik - wszystko co musisz wiedzieć o współuzależnieniu
Uzależnienie od alkoholu to wciąż rosnący prob
Terapia rodzinna - systemowa i niesystemowa terapia rodzin
Terapia rodzinna, to obok terapii indywidualnej cz