Nadwaga - czy jest genetyczna?

Mam 16 lat, 160 wzrostu i ważę 65 kg. Stosowałam już wiele diet, ale nic mi nie dawały. Moja mama też jest przy tuszy. Czy to może być genetyczne? Myślałam, że nie poszłam w nią, ponieważ do 2 klasy gimnazjum byłam szczupła. Bardzo proszę o pomoc.

KOBIETA, 16 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy serdecznie.

Zarówno Twoja masa ciała jak i wzrost są odpowiednie dla podanego wieku. Występuje niewielka dysproporcja w budowie ciała. Odchudzanie w Twoim przypadku nie jest konieczne. Ponieważ twój organizm nieustannie się rozwija nie powinnaś odchudzać się na własną rękę. Bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna oraz unikanie dużej ilości słodyczy. Jeżeli cokolwiek Cię niepokoi powinnaś skonsultować się ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak walczyć z genetyczną nadwagą?

Mam 45 lat i ważę 85 kg. Jest mi bardzo ciężko chodzić z tą wagą przy wzroście 158 cm. Jestem osobą mało aktywną. Jestem po mamie genetycznie obciążona nadwagą. Wcześniej odchudzałam się w sanatorium i to było rewelacyjne bo nie byłam w kuchni i szczerze mówiąc omijałam ją z daleka. Jem jak mam apetyt a on niestety mnie nie opuszcza. Wierzę że istnieje osoba która mi pomoże. Jestem zdesperowana. POMÓŻCIE
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Witam

Pani wskaźnik BMI  przy obecnych parametrach wynosi 34,1 a zatem cierpi Pani już na otyłość i pora zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Na początek proszę wyrzucić ze  sposobu myślenia takie określenia jak „obciążona genetycznie nadwagą”. To, że mama miała nadmiar kilogramów nie znaczy, że Pani musi być otyła. Tak naprawdę dziedziczymy nie tyle nadwagę co złe nawyki żywieniowe panujące w rodzinnym domu. A nawyki może Pani zmienić. Proponuję wyznaczyć sobie 1 cel na 1 dzień tak by zmiany wprowadzać stopniowo i dostrzegać wynikające z nich korzyści.
 Zasady, które powinna Pani wprowadzić to między innymi:

  1. Jedzenie 4-5 posiłków dziennie (bez podjadania pomiędzy nimi) w odstępach 2-4 godzinnych. Ostatni posiłek spożywamy najpóźniej 3-4 godziny przed snem.
  2. Picie 1,5-2 litry niegazowanej wody.
  3. Spożywanie produktów bogatych w błonnik i węglowodany złożone, takich jak: pieczywo pełnoziarniste, naturalny ryż , płatki owsiane , żytnie, orkiszowe, kasze gruboziarniste itd. – takie produkty pomogą walczyć z napadami głodu.
  4. Ograniczyć spożycie słodyczy do 1 porcji tygodniowo.
  5. Wykluczyć z diety dania typu Fast ford, potrawy „z proszku” i mieszanki przypraw zawierających glutaminian sodu – one wszystkie wzmagają apetyt!

W  Pani przypadku konieczne jest  przejście na konkretną dietę niskokaloryczną (1000-1300kcal). Najlepiej, by zgłosiła się Pani do dietetyka, który ułoży Pani indywidualny jadłospis i obejmie fachową opieką. Może Pani również skorzystać z cateringów oferujących dowóz gotowych posiłków spełniających wymogi diety niskokalorycznej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Markery to białka krążące we krwi. Ich podwyższony poziom może sugerować jakiś proces zapalny lub rzadziej raka. Testy genetyczne to badanie DNA w kierunku predyspozycji do choroby, a nie w kierunku samego raka. To są badania genów.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty