Nagłe przybranie na wadze

Witam mam 16 lat i 169 wzrostu ważę 53/54 kg. w ostatnim czasie (3 tygodnie temu) ważyłam 51/52 kg i nie wiem co było przyczyną tego że tak przytyłam. Uprawiam sport i teraz uważam na to co jem. Chciała bym ważyć 50 kg. proszę o pomoc

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Twoja masa ciała znajduje się w dolnej granicy normy, tuż obok niedowagi, dlatego też utrata masy ciała jest absolutnie niewskazana. Organizm w tym wieku wykazuje większe zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze, szczególnie gdy prowadzona jest regularna aktywność fizyczna, dlatego zadbaj o urozmaiconą dietę, unikając jednocześnie słodyczy, fast foodów i słonych przekąsek typu chipsy, paluszki itp.

Witaj,
U kobiet wstępują wahania wagi 2-3 kg w ciągu miesiąca. Jest to związane z gospodarką hormonalną. Na 1 - 1,5 tyg przed miesiączką zwiększa się ilość wody tym samym waga wzrasta. Ponadto jeśli zwiększyłaś ilość ćwiczeń, być może zwiększyła się ilość mięśni,a tym sama waga wzrosła, a obwody mogły się zmniejszyć Mięśnie ważą więcej niż tkanka tłuszczowa. Warto robić pomiary obwodów tali, bioder i ud, wówczas masz więcej informacji dlaczego waga wzrosła. Pozdrawiam, mgr Aneta Kościołek