Najskuteczniejsza dieta - co zrobić by szybko schudnąć?

Dzień dobry. Mam 15 lat i dostałam się do szkoły baletowej. Jest tylko jeden kłopot: muszę sporo schudnąć. Moja waga to 65 kg, a muszę zejść do 50 kg. Jeśli nie schudnę, nie będę mogła tańczyć. Proszę o pomoc, o jakieś wskazówki.

Witam serdecznie!

W Twoim przypadku odchudzanie powinno być bardzo racjonalne, ponieważ w okresie dojrzewania nie powinno się stosować klasycznych diet ubogoenergetycznych. Można jedynie zmodyfikować swój dotychczasowy sposób żywienia i dodatkowo wprowadzić ulubioną aktywność fizyczną - zrezygnować z siedzącego trybu życia.

Prawidłowo zbilansowana dieta powinna być wszechstronna - musi zawierać wszystkie niezbędne składniki pokarmowe i to w odpowiednich proporcjach. Nie wolno np. zbytnio ograniczać białka, jako materiału budulcowego mięśni, których siła zależy przecież także od ich masy. Podobnie nie należy zmniejszać ilości witamin oraz składników mineralnych.

Ogranicz maksymalnie spożycie tłuszczów, takich jak margaryna, smalec, oliwa, oleje, które służą do obróbki kulinarnej. W mniejszym stopniu ogranicz tłuszcze, które dodajesz do sałatek i surówek, czy służących jako dodatek do pieczywa. Są one źródłem witamin A, D, E oraz K. Ograniczeniu powinny podlegać także cukier, słodkie desery i słodkie napoje. Pij zamiast nich wodę mineralną.

Spożywaj chude mleko, chude białe sery, chudą wołowinę, cielęcinę, kurczaka, indyka, chude wędliny. Zalecane są ryby, szczególnie morskie, ze względu na kwasy omega 3, zdrowe dla naszego układu nerwowego i układu krążenia.

Dostateczną ilość błonnika zapewni Ci ciemne pieczywo, otręby pszenne dodawane do potraw, w mniejszej ilości kasze oraz makarony.

Wprowadź też do swojego jadłospisu żywność bogatą w witaminy i inne cenne związki: pestki dyni, kiełki, napoje mleczne z bakteriami probiotycznymi, produkty sojowe, siemię lniane.

Pozdrawiam