Nerwica? Depresja? Co mi dolega? Czy konieczna jest wizyta u psychologa?

Witam. Mam 16 lat i chodzę do I klasy liceum (dodam, że jest to liceum, w którym poziom jest bardzo wysoki). Od kiedy zaczęłam tam chodzić, nie mogę sobie poradzić ze sobą. Nie wiem czy to przez to, że moje oceny są naprawdę słabe, a w gimnazjum i w podstawówce były bardzo dobre.

Nie umiem się za nic zabrać. Robię tylko zadanie. Bo mimo, że się uczę na kartkówkę czy sprawdzian to dostaję słabe oceny typu 3 albo 2. Teraz już kompletnie przestałam się uczyć, bo wiem, że i tak nie dostanę pozytywnej oceny. Nie mam w ogóle siły do życia. Zawsze byłam radosna, spontaniczna, wszędzie było mnie pełno. A teraz nawet moja mama stwierdziła, że jestem dziwna. Chciała nawet, żebym zmieniła szkołę. Ale nie w moim stylu jest poddanie się. Nie wiem jak mam sobie z tym poradzić. Co zrobić żeby uwierzyć w siebie i nabrać chęci do życia?! Ja już naprawdę nie daję rady. Zawsze rano budzę się 2h wcześniej z okropnym bólem brzucha. Trzęsę się i chce mi się płakać.

Mama chcę zabrać mnie do lekarza, ale ja mam nadzieję, że mi to jakoś samo z czasem przejdzie. Wszyscy mówią, że w I klasie zawsze jest ciężko... Proszę, powiedzcie mi co mi jest i czy wizyta u psychologa jest konieczna?

Witam!

Poranny ból brzucha i wczesne budzenie się mogą być spowodowane stresem i lękiem przed pójściem do szkoły. Napisałaś, że nie chcesz zmieniać szkoły, bo nie poddajesz się łatwo. Jednak w kwestii nauki juz się poddałaś - przestałaś się uczyć, bo uważasz, że nie przyniesie to efektów. W ten sposób wpędzasz się w błędne koło - nie uczysz się, bo uważasz, że dostaniesz słaby stopień, który dostajesz, bo się nie przygotowałaś.

Porozmawiaj o tym z mamą. Masz 16 lat i jesteś w wieku dojrzewania. W tym czasie występują duże wahania nastroju, a wszystkie problemy stają się przeszkodami nie do pokonania. Obecnie Twoje problemy pogłębia stres związany z chodzeniem do szkoły. Do tej pory miałaś bardzo dobre stopnie, w liceum ta sytuacja się zmieniła. Możesz odczuwać tego skutki - nie akceptować pogorszenia się sytaucji. Porozmawiaj z mamą, wspólnie poszukajcie dobrego wyjścia z tej sytaucji (zmiany szkoły, klasy lub dodatkowych lekcji, itp.). Możesz również skonsultować się z psychologiem i postarać zapanować nad emocjami i lękiem.

Pozdrawiam